225th ECS Meeting (May 11-15, 2014)

Monday, May 12, 2014

07:45-12:00

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Emerging Technologies(Flow Cells,Mg,Na-ion Batteries etc.)
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Jun Liu and Karim Zaghib

B5: Future Prospects for Sensors: Commercialization, Practical Issues, and Ubiquitous Sensing


Ubiquitous Sensing
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Michael T Carter

07:55-11:40

M2: Carbon Nanostructures for Energy Conversion


Energy Harvesting
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Jeff Blackburn and Michael S Arnold

08:00-09:20

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials - Low Temperature Fuel Cell
Indian River, Ground Level
Chair(s): Deryn Chu and Donald Tryk

08:00-09:25

N3: More-Than-Moore


More-Than-Moore Overview
Union, Ground Level
Chair(s): Yaw S. Obeng and Andrew Hoff

08:00-09:30

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Semiconductor Nanowires
Lake, Ground Level
Chair(s): David J. Lockwood and Peter Mascher

08:00-09:40

M3: Carbon Nanostructures in Medicine and Biology


Carbon Nanostructures in Medicine and Biology I
Bonnet Creek Ballroom X, Lobby Level
Chair(s): Daniel A Heller

H1: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session I
Floridian Ballroom E, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza, Daniel Scherson and Alice H Suroviec

08:00-10:40

M7: Graphene and Related Structures


Synthesis and Properties
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): H. Grebel

08:00-11:00

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


Physical Chemistry of Electrolytes I
Floridian Ballroom J, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza, Paul C. Trulove, Achim Walter Hassel and Enn Lust

08:00-11:40

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices


Battery Mechano-Electro-Chemical Coupling at the Micro- and Macro-Scales
Bonnet Creek Ballroom IV, Lobby Level
Chair(s): Partha P. Mukherjee and Yue Qi

08:00-12:00

A4: Stationary and Large Scale Electrical Energy Storage Systems 4


Electrocatalysts and Electrodes- Aqueous Systems
Bonnet Creek Ballroom V, Lobby Level
Chair(s): Adam Z. Weber and S. R. Narayan

D2: Electroless Plating: Principles and Applications 3


Electroless Deposition: Principles and Applications 3 - Part I
Orange, Ground Level
Chair(s): Stojan S. Djokic and John Lewellen Stickney

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


GaN-based Electronics
Manatee, Ground Level
Chair(s): Stephen J. Pearton and Jen-Inn Chyi

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Li-Ion Battery I - Anode
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): Yangchuan Xing

H9: Symposium in Honor of Richard Buck


Symposium in Honor of Richard Buck I
Floridian Ballroom L, Lobby Level
Chair(s): Andrzej Lewenstam and Petr Vanýsek

08:00-12:20

H3: Biofuel Cells 6


Enzymatic Biofuel Cells
Floridian Ballroom G, Lobby Level
Chair(s): Shelley D. Minteer and Scott Calabrese Barton

G2: Manuel Baizer Memorial Award Symposium in Organic Electrochemistry 11

08:00-17:00

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


Surface Science Using Advanced Spectroscopic and Microscopic Techniques
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Piotr Zelenay, Deborah Myers, Robert Kostecki and YuYe Tong

08:05-10:40

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


High-K Processing and Characterization
Taylor, Ground Level
Chair(s): D. Bauza and Durga Misra

08:10-12:00

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Fuel Cells
Bonnet Creek Ballroom II, Lobby Level
Chair(s): Junhua Jiang and Vito Di Noto

08:15-12:00

F5: Solar Fuels and Photocatalysts 3


Solar Hydogen Generation
Nassau, Ground Level
Chair(s): Nick Wu and Mahendra Kumar Sunkara

08:20-11:30

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Emerging Applications and Fabrication I
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): M. Jamal Deen and Qiyin Fang

08:50-09:30

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


Welcome and Plenary Session
Flagler, Ground Level
Chair(s): F. Roozeboom and P. J. Timans

08:50-11:20

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Membranes and Materials for Other Applications
Jackson, Ground Level
Chair(s): Monika Backhaus-Ricoult and Mogens Bjerg Mogensen

10:00-12:00

M3: Carbon Nanostructures in Medicine and Biology


Carbon Nanostructures in Medicine and Biology II
Bonnet Creek Ballroom X, Lobby Level
Chair(s): Lon J. Wilson

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Compound Semiconductor Systems
Lake, Ground Level
Chair(s): Artur Podhorodecki and Fabrice Gourbilleau

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials - DFT Catalysts and Membranes
Indian River, Ground Level
Chair(s): Joshua Patrick McClure and S. R. Narayan

H1: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session II
Floridian Ballroom E, Lobby Level
Chair(s): Gordon G Wallace and Wojciech Hyk

10:00-12:20

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


Advanced Processes for FEOL/BEOL Applications
Flagler, Ground Level
Chair(s): Kuniyuki Kakushima and Vijay Narayanan

10:20-11:40

N3: More-Than-Moore


More-Than-Moore Applications
Union, Ground Level
Chair(s): Yaw S. Obeng and Andrew Hoff

10:40-12:00

M7: Graphene and Related Structures


Devices I
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): H. Grebel

11:00-12:30

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Ge Interface and Passivation
Taylor, Ground Level
Chair(s): Johannes Heitmann and H. Joerg Osten

11:40-15:00

M2: Carbon Nanostructures for Energy Conversion


Energy Storage: Batteries and Supercapacitors
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Michael J. Heben

13:00-16:30

B5: Future Prospects for Sensors: Commercialization, Practical Issues, and Ubiquitous Sensing


Practical Sensor Development and Commercialization
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Michael T Carter

13:20-14:40

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Emerging Applications and Fabrication II
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Amr S Helmy and Ozzy Mermut

13:30-16:40

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


GaN-based Optical Devices
Manatee, Ground Level
Chair(s): Gary W. Hunter and Yu-Lin Wang

14:00-14:40

M3: Carbon Nanostructures in Medicine and Biology


Carbon Nanostructures in Medicine and Biology III
Bonnet Creek Ballroom X, Lobby Level
Chair(s): Tatiana Da Ros

14:00-15:30

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


III-V/High-K Interface
Taylor, Ground Level
Chair(s): Ivona Z. Mitrovic and Kandabara Tapily

14:00-15:40

D2: Electroless Plating: Principles and Applications 3


Electroless Deposition: Principles and Applications 3 - Part II
Orange, Ground Level
Chair(s): Nikolay Dimitrov and Luca Magagnin

14:00-16:00

A4: Stationary and Large Scale Electrical Energy Storage Systems 4


Lithium and Sodium Systems
Bonnet Creek Ballroom V, Lobby Level
Chair(s): Bor Yann Liaw and S. R. Narayan

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices


Nano-Mechanics in Li-ion Batteries
Bonnet Creek Ballroom IV, Lobby Level
Chair(s): Xingcheng Xiao

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Solid Oxide Cells
Jackson, Ground Level
Chair(s): Bilge Yildiz and Tatsuya Kawada

14:00-16:20

F5: Solar Fuels and Photocatalysts 3


Carbon Dioxide Reduction and Solar Fuels
Nassau, Ground Level
Chair(s): Deryn Chu and A. Manivannan

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Carbon Energy
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Vibha Kalra and James Wu

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials - Battery
Indian River, Ground Level
Chair(s): Donald Tryk and Juan A. Santana

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Li-Ion Battery II - Cathode
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): Vito Di Noto

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


Physical Chemistry of Electrolytes II
Floridian Ballroom J, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza and Jacek Lipkowski

H1: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session III
Floridian Ballroom E, Lobby Level
Chair(s): David S. Hall, Augustine Ofori Agyeman and Alice H Suroviec

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Quantum Dots - Electronic and Photonic Properties
Lake, Ground Level
Chair(s): Jan J Dubowski and Ray R LaPierre

14:00-16:30

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


New Functional Areas
Flagler, Ground Level
Chair(s): Kuniyuki Kakushima and Vijay Narayanan

H9: Symposium in Honor of Richard Buck


Symposium in Honor of Richard Buck II
Floridian Ballroom L, Lobby Level
Chair(s): Erno Lindner and Andrzej Lewenstam

14:00-16:40

M7: Graphene and Related Structures


Devices II
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): H. Grebel

N3: More-Than-Moore


More-Than-Moore Devices
Union, Ground Level
Chair(s): Masahide Goto and Janet Cassard

14:00-17:00

G2: Manuel Baizer Memorial Award Symposium in Organic Electrochemistry 11

14:40-16:40

M9: Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies


Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies I
Bonnet Creek Ballroom X, Lobby Level
Chair(s): Nathalie Solladie and Victor Borovkov

15:00-16:30

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Biomedical Applications I
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Orly Yadid-Pecht and M. Jamal Deen

15:00-16:40

M2: Carbon Nanostructures for Energy Conversion


Catalysis/Fuel Cells I
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Richard Martel

15:40-16:40

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Interface Engineering
Taylor, Ground Level
Chair(s): Aswini K Pradhan and Clement Merckling

Tuesday, May 13, 2014

07:50-12:00

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Lithium Sulfur Batteries
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Jie Xiao and Arumugam Manthiram

08:00-08:40

M2: Carbon Nanostructures for Energy Conversion


Catalysis/Fuel Cells II
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Jeff Blackburn

08:00-09:20

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials - SOFC I
Indian River, Ground Level
Chair(s): Donald A. Tryk and Juan A. Santana

08:00-09:30

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Dielectric Characterization
Taylor, Ground Level
Chair(s): Yaw S. Obeng and Zhi David Chen

08:00-09:40

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Electrolytes for High Temperature Fuel Cell Systems
Floridian Ballroom H, Lobby Level

08:00-10:20

M7: Graphene and Related Structures


Characterization
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): H. Grebel

08:00-10:30

N3: More-Than-Moore


More-Than-Moore Technology
Union, Ground Level
Chair(s): Yiyu Shi and F Levent Degertekin

08:00-11:00

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


Physical Chemistry of Electrolytes III
Floridian Ballroom J, Lobby Level
Chair(s): Elzbieta Frackowiak, Mark Kobrak, Andrea Balducci and Gary J. Blanchard

08:00-11:20

D1: Electrodeposition for Micro- and Nano- Battery Materials


Electrodeposition for Lithium-based Anodes
Orange, Ground Level
Chair(s): James F. Rohan and K.M. Abraham

A4: Stationary and Large Scale Electrical Energy Storage Systems 4


Vanadium Flow Batteries- Performance and Modeling
Bonnet Creek Ballroom V, Lobby Level
Chair(s): D. Noel Buckley and Paul W. C. Northrop

08:00-11:40

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices


Mechano-Electro-Chemical Coupling Impacts on Battery Aging
Bonnet Creek Ballroom IV, Lobby Level
Chair(s): Ting Zhu and Craig B. Arnold

08:00-12:00

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Electrodes I
Jackson, Ground Level
Chair(s): Ellen Ivers-Tiffée and Sean R. Bishop

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Li-Ion Battery III - Electrolyte
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): Vito Di Noto

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


Model Systems in Electrocatalysis
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Junji Inukai and Juan Feliu

H9: Symposium in Honor of Richard Buck


Symposium in Honor of Richard Buck III
Floridian Ballroom L, Lobby Level
Chair(s): Robert Hillman and Andrzej Lewenstam

08:00-12:20

H3: Biofuel Cells 6


Bioelectrocatalysis I
Floridian Ballroom G, Lobby Level
Chair(s): Gautam Gupta and Shelley D. Minteer

08:00-15:20

M6: Fullerenes - Chemical Functionalization, Electron Transfer, and Theory


Fullerenes: Chemical Functionalization, Electron Transfer, and Theory - In Memory of Professor Lothar Dunsch
Bonnet Creek Ballroom XI, Lobby Level
Chair(s): F. D'Souza, Dirk M. Guldi and S. Fukuzumi

08:00-17:40

M9: Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies


Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies II
Bonnet Creek Ballroom X, Lobby Level
Chair(s): Karl M. Kadish, Eric Borguet, Devens Gust, Francis D'Souza, Roberto Paolesse and Corrado Di Natale

08:00-18:20

H8: Spectroelectrochemistry 2


Spectroelectrochemistry 2
Floridian Ballroom K, Lobby Level
Chair(s): Sanjeev Mukerjee, Pawel J. Kulesza, Peter Strasser, Claude Lamy, Vito Di Noto, Juan Feliu, Thomas A. Zawodzinski and Enn Lust

08:05-09:30

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)


Invited Speech on Sensors
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Nick Wu

08:10-08:40

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes


Graphene Devices
Bonnet Creek Ballroom VIII, Lobby Level

08:10-09:30

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Quantum Dot LEDs
Lake, Ground Level
Chair(s): Richard Martel

08:10-12:00

F6: State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells


State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells I
Palm Beach, Ground Level
Chair(s): Thomas A. Zawodzinski

08:15-12:10

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


GaN-based Sensor and Electronics
Manatee, Ground Level
Chair(s): Albert G. Baca and Brent P Gila

08:20-09:30

P1: Chemical Mechanical Polishing 13


CMP of Metals
Bonnet Creek Ballroom VII, Lobby Level
Chair(s): Yaw S. Obeng

08:20-11:00

F5: Solar Fuels and Photocatalysts 3


Photocatalysts and Photoelectrochemical Cells
Nassau, Ground Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza and James M. Fenton

08:20-12:00

F1: Characterization of Interfaces and Interphases


Catalysts and Catalyst/Electrolyte Interfaces and Interphases I
Hamilton, Ground Level
Chair(s): Robert Kostecki and Feng-Yuan Zhang

G2: Manuel Baizer Memorial Award Symposium in Organic Electrochemistry 11

08:25-18:00

E1: Industrial Electrochemistry and Electrochemical Engineering General Session


Industrial Electrochemistry and Electrochemical Engineering General Session
Bonnet Creek Ballroom II, Lobby Level
Chair(s): Gerardine G. Botte, John W. Weidner and E. J. Taylor

08:30-09:30

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Fluorescence and Emerging Applications I
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Hiromu Ishii and Boon S Ooi

08:40-09:10

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes


Novel Dielectric Applications
Bonnet Creek Ballroom VIII, Lobby Level

08:40-12:00

M8: Nanostructures for Energy Conversion


Nanostructured Solar Cells
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Prashant V Kamat and Eric Wei-Guang Diau

09:00-12:00

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


Emerging Device Architectures-FINFETs/ETSOI/Nanowires
Flagler, Ground Level
Chair(s): Vijay Narayanan and Kuniyuki Kakushima

09:10-09:30

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes


Characterization
Bonnet Creek Ballroom VIII, Lobby Level

10:00-10:50

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes


Nanowire/Nanostructure Technology
Bonnet Creek Ballroom VIII, Lobby Level

10:00-11:00

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2

10:00-11:40

P1: Chemical Mechanical Polishing 13


CMP of Dielectrics
Bonnet Creek Ballroom VII, Lobby Level
Chair(s): Iqbal Ali

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Carbon-based Systems
Lake, Ground Level
Chair(s): Zetian Mi

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Fluorescence and Emerging Applications II
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): El-Hang Lee and Emilio Palomares

10:00-12:00

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Advanced Devices and Integration
Taylor, Ground Level
Chair(s): Zhi David Chen and Minghwei Hong

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)


Biosensors for Pathogen and Human Health Monitoring
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Nick Wu and L. A. Nagahara

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials - SOFC II
Indian River, Ground Level
Chair(s): Donald A. Tryk and Joshua Patrick McClure

H1: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session IV
Floridian Ballroom E, Lobby Level
Chair(s): Jerzy Chlistunoff and Gautam Gupta

10:20-12:00

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Optical Characterization and Applications I
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Tobias Hertel and Alexander Högele

13:30-17:25

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


GaN-based High Electron Mobility Transistors
Manatee, Ground Level
Chair(s): Krishna Shenai and Jihyun Kim

13:40-18:00

E2: Characterization of Porous Materials 6


Characterization of Porous Materials 6
Nassau, Ground Level
Chair(s): John A Staser

14:00-15:00

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Environmental Applications I
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Christopher D Salthouse and Ravi Selvaganapathy

14:00-15:20

P1: Chemical Mechanical Polishing 13


CMP Integration and Control
Bonnet Creek Ballroom VII, Lobby Level
Chair(s): Gautam Banerjee

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Proton Transport Studies I
Floridian Ballroom H, Lobby Level

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


Theory, Modeling, and Mechanisms of Oxygen Reduction Reaction Electrocatalysis
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Andrzej Lewenstam and Andrew Gewirth

14:00-15:40

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)


Biosensors Based on Novel Materials
Sarasota, Ground Level
Chair(s): L. A. Nagahara and Nick Wu

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Optical Characterization and Applications II
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): R. Bruce Weisman and Stefan Strauf

14:00-16:00

D1: Electrodeposition for Micro- and Nano- Battery Materials


Electrochemical Processing for Lithium-based Cathodes
Orange, Ground Level
Chair(s): John Owen

N3: More-Than-Moore


More-Than-Moore Materials and Processing
Union, Ground Level
Chair(s): Sylvia Thomas and Yaw S. Obeng

H1: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session V
Floridian Ballroom E, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza, Krysti L. Knoche and Alice H Suroviec

14:00-16:40

A4: Stationary and Large Scale Electrical Energy Storage Systems 4


Aqueous /Non-aqueous Organic Flow Batteries
Bonnet Creek Ballroom V, Lobby Level
Chair(s): Trung Van Nguyen and A. Manivannan

14:00-16:50

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes


C-MEMS/NEMS
Bonnet Creek Ballroom VIII, Lobby Level

14:00-17:00

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials - Fuel Oxidation
Indian River, Ground Level
Chair(s): Yui Whei Chen-Yang and D. Chu

14:00-17:20

F1: Characterization of Interfaces and Interphases


Catalysts and Catalyst/Electrolyte Interfaces and Interphases II
Hamilton, Ground Level
Chair(s): Trung Van Nguyen and Feng-Yuan Zhang

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Electrodes II
Jackson, Ground Level
Chair(s): Eric D. Wachsman and Robert A. Walker

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Memory Devices and Technology
Taylor, Ground Level
Chair(s): Martin M. Frank and Anabela Veloso

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


Physical Chemistry of Electrolytes IV
Floridian Ballroom J, Lobby Level
Chair(s): Wladyslaw Wieczorek, Sebastian Jonas Pohlmann, Robert Kostecki and Francesca Soavi

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices


Stress and Diffusion in Batteries and Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cells
Bonnet Creek Ballroom IV, Lobby Level
Chair(s): Brian W. Sheldon

14:00-17:40

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


High Mobility Channels
Flagler, Ground Level
Chair(s): Evgeni Gousev and P. J. Timans

H9: Symposium in Honor of Richard Buck


Symposium in Honor of Richard Buck IV
Floridian Ballroom L, Lobby Level
Chair(s): Petr Vanýsek and Pawel J. Kulesza

14:00-18:00

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Li-Ion Battery IV - Electrolyte
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): Vito Di Noto

M8: Nanostructures for Energy Conversion


Nanostructures I
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Hiroshi Imahori and Hiroaki Misawa

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Rare-Earth Doped Si Systems
Lake, Ground Level
Chair(s): Nicolas Izard and Akira Uedono

14:00-18:20

G2: Manuel Baizer Memorial Award Symposium in Organic Electrochemistry 11

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Materials Synthesis
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): James Wu and Guozhong Cao

14:00-18:40

H3: Biofuel Cells 6


Bioelectrocatalysis II
Floridian Ballroom G, Lobby Level
Chair(s): Scott Calabrese Barton and Tom Arruda

F6: State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells


State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells II
Palm Beach, Ground Level
Chair(s): Rod L Borup and Thomas J. Schmidt

15:30-16:30

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Environmental Applications II
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Lluis F. Marsal and Weidong Zhou

15:40-16:50

P1: Chemical Mechanical Polishing 13


Current Topics in CMP
Bonnet Creek Ballroom VII, Lobby Level
Chair(s): B. Basim

15:40-17:20

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Ionic Liquid Electrolytes I
Floridian Ballroom H, Lobby Level

15:40-18:00

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


Emerging Topics in Electron Transfer
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Andrzej Lewenstam and Andrew Gewirth

16:00-17:20

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Optical Characterization and Applications III
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Stephen K. Doorn and Stephen B. Cronin

16:00-18:00

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)


Biosensors and Chemical Sensors
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Aleksandr Simonian and Zoraida Aguilar

16:20-17:40

D1: Electrodeposition for Micro- and Nano- Battery Materials


Electrochemical Deposition of Energy Materials
Orange, Ground Level
Chair(s): Sanjeev Mukerjee

17:20-18:00

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Device Applications I
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Stephen B. Cronin and Stephen K. Doorn

18:00-20:00

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices

A4: Stationary and Large Scale Electrical Energy Storage Systems 4

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)

D2: Electroless Plating: Principles and Applications 3


D2 Electroless Deposition: Principles and Applications 3 - Part III Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Stojan S. Djokic, Nikolay Dimitrov, John Lewellen Stickney and Luca Magagnin

E1: Industrial Electrochemistry and Electrochemical Engineering General Session

E2: Characterization of Porous Materials 6

E5: Materials for Low Temperature Electrochemical Systems


E5 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9

F5: Solar Fuels and Photocatalysts 3


F5 Photocatalysts and Solar Cells Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Nick Wu and Heli Wang

H1: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


H1 Physical and Analytical Electrochemistry Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza and Alice H Suroviec

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


H4 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


H5 Physical Chemistry of Electrolytes V Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza, Paul C. Trulove and Iwona Agnieszka Rutkowska

H9: Symposium in Honor of Richard Buck


H9 Symposium in Honor of Richard Buck Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Petr Vanýsek and Andrzej Lewenstam

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes

M2: Carbon Nanostructures for Energy Conversion

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices

M6: Fullerenes - Chemical Functionalization, Electron Transfer, and Theory


M6 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

M7: Graphene and Related Structures


M7 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

M8: Nanostructures for Energy Conversion


M8 Nanostructures for Energy Conversion Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Hiroshi Imahori and Kei Murakoshi

N3: More-Than-Moore


N3 More-Than-Moore Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

P1: Chemical Mechanical Polishing 13


P1 CMP Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


P2 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


R1 Nanoscale Luminescent Materials 3 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Peter Mascher and David J. Lockwood

Z1: General Student Poster Session


Z1: General Student Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

Z2: Nanotechnology General Session

Z3: Solid State Topics General Session


Z3 Solid State Topics Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Kalpathy B Sundaram and R. Todi

Wednesday, May 14, 2014

07:40-12:00

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


Electrocatalysis: Fuel Oxidation
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Mira Josowicz and Radoslav Adzic

08:00-09:30

Q1: Integrated Optoelectronics 7


Biomedical Applications II
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Kalaichelvi Saravanamuttu and Andreas Beling

08:00-09:40

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Charge Transfer in Advanced Photovoltaic Systems
Floridian Ballroom H, Lobby Level

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Device Applications II
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Richard Martel and Juan G Duque

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)


Gas Sensors
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Sushanta Mitra and Raluca Ioana Stefan-van Staden

08:00-10:30

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Nanostructured Dielectrics and Characterization
Taylor, Ground Level
Chair(s): Yongxun Liu and Yuan Lin

08:00-10:50

N3: More-Than-Moore


Metrology for More-Than-Moore
Union, Ground Level
Chair(s): Richard A Allen and Munehiro Tada

08:00-11:00

Z2: Nanotechnology General Session


General Nanotechnology II
Bonnet Creek Ballroom VI, Lobby Level
Chair(s): William E Mustain

08:00-11:10

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Carbon Fuel Cells
Jackson, Ground Level
Chair(s): Turgut M. Gur and Fernando Garzon

08:00-11:40

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices


Mechano-Electro-Chemical Coupling in Catalysts and Solid Oxide Fuel Cells I
Bonnet Creek Ballroom IV, Lobby Level
Chair(s): Sean R. Bishop and Jason D. Nicholas

M8: Nanostructures for Energy Conversion


Nanostructures II
Bonnet Creek Ballroom IX, Lobby Level
Chair(s): Kei Murakoshi and Akihito Imanishi

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


Physical Chemistry of Electrolytes VI
Floridian Ballroom J, Lobby Level
Chair(s): Fouad Ghamouss, Michal Jan Kalita, Mitchell T. Ong and Stephen Paddison

08:00-11:50

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Lithium Oxygen Batteries
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Vibha Kalra and Tae Young Kim

08:00-12:00

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Beyond Li-Ions I
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): John Muldoon and Claudiu B Bucur

M5: Endofullerenes and Carbon Nanocapsules


Endofullerenes and Carbon Nanocapsules I
Bonnet Creek Ballroom XI, Lobby Level
Chair(s): Alan L. Balch and Luis Echegoyen

08:00-12:20

E5: Materials for Low Temperature Electrochemical Systems


Electrocatalysts I
Bonnet Creek Ballroom II, Lobby Level
Chair(s): Minhua Shao and Radoslav Adzic

08:00-15:20

M9: Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies


Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies III
Bonnet Creek Ballroom X, Lobby Level
Chair(s): Mathias O. Senge, Sergei Vinogradov, Emma Gallo, Norbert Jux, Tomas Torres, Takashi Hayashi, Zeev Gross and Klaus R. Wandelt

08:00-15:40

H3: Biofuel Cells 6


Microbial Fuel Cells
Floridian Ballroom G, Lobby Level
Chair(s): Ramaraja P Ramasamy and Tom Arruda

08:00-16:00

E4: Electrolysis and Electrochemical Processes


Electrolysis and Electrochemical Processes
Nassau, Ground Level
Chair(s): Gerardine G. Botte, John W. Weidner and Katherine E. Ayers

08:10-09:30

M1: Carbon Electronics: Interfaces to Metals, Dielectrics, and Electrolytes


Semiconductors/Electronics
Bonnet Creek Ballroom VIII, Lobby Level

08:15-12:15

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


Novel Wide Energy Bandgap Electronic and Optical Devices I
Manatee, Ground Level
Chair(s): J. Laroche and C.-F. Lo

08:20-11:55

P2: Silicon Compatible Materials, Processes and Technologies for Advanced Integrated Circuits and Emerging Applications 4


3D Integration and Microsystems
Flagler, Ground Level
Chair(s): Paul A Kohl and O. M. Leonte

08:20-12:00

F1: Characterization of Interfaces and Interphases


Other Interfaces and Interphases I
Hamilton, Ground Level
Chair(s): Trung Van Nguyen

F6: State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells


State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells III
Palm Beach, Ground Level
Chair(s): James M. Fenton

10:00-11:00

Q1: Integrated Optoelectronics 7


MicroFluidic Systems
Gilchrist, Ground Level
Chair(s): Ivan Rech and Xudong Jiang

10:00-11:40

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Functionalization, Chemistry and Electrochemistry
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Philip G. Collins and Francois Leonard

B1: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Chemical and Biological Sensors)


Sensors and Actutators
Sarasota, Ground Level
Chair(s): Ajit Khosla and Gary W. Hunter

10:00-12:00

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


Silicon Nanophotonics
Lake, Ground Level
Chair(s): Tom Gregorkiewicz

10:20-12:00

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Proton Transport Studies II
Floridian Ballroom H, Lobby Level

11:00-12:00

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


Emerging Devices
Taylor, Ground Level
Chair(s): Toshihide Nabatame and Takahiro Nagata

13:45-17:20

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


Novel Wide Energy Bandgap Electronic and Optical Devices II
Manatee, Ground Level
Chair(s): Soohwan Jang and Brent P Gila

14:00-15:20

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Ionic Liquid Electrolytes II
Floridian Ballroom H, Lobby Level

H5: Physical Chemistry of Electrolytes


Physical Chemistry of Electrolytes VII
Floridian Ballroom J, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza, Paul C. Trulove and Iwona Agnieszka Rutkowska

14:00-15:40

Z3: Solid State Topics General Session


Solid State Topics General Session
Bonnet Creek Ballroom VII, Lobby Level
Chair(s): Kalpathy B Sundaram and O. M. Leonte

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Synthesis and Processing I
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Michael S Arnold and Ming Zheng

14:00-16:10

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


NEMS - MEMS and Sensor Systems
Taylor, Ground Level
Chair(s): Ajit Khosla, Edward M Sabolsky and Durga Misra

R1: Nanoscale Luminescent Materials 3


The Materials Science of Nanoluminescence
Lake, Ground Level
Chair(s): Francesco Priolo and Blas Garrido

14:00-16:40

M5: Endofullerenes and Carbon Nanocapsules


Endofullerenes and Carbon Nanocapsules II
Bonnet Creek Ballroom XI, Lobby Level
Chair(s): Shangfeng Yang and Steven Stevenson

N3: More-Than-Moore


Reliability of More-Than-Moore Devices
Union, Ground Level
Chair(s): Yaw S. Obeng and Sylvia Thomas

14:00-17:00

A3: Mechanical-Electrochemical Coupling in Energy Related Materials and Devices


Mechano-Electro-Chemical Coupling in Catalysts and Solid Oxide Fuel Cells II
Bonnet Creek Ballroom IV, Lobby Level
Chair(s): Nicola H. Perry and Joshua L. Hertz

14:00-17:20

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Battery Design and Application
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Jie Xiao and Bruce Dunn

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Electrolytes I
Jackson, Ground Level
Chair(s): Xiao-Dong Zhou and Alexander Kromp

C1: Corrosion General Session


Inhibitors and Coatings
Orange, Ground Level
Chair(s): Masayuki Itagaki

14:00-17:40

Z2: Nanotechnology General Session


General Nanotechnology III
Bonnet Creek Ballroom VI, Lobby Level
Chair(s): O. M. Leonte

F1: Characterization of Interfaces and Interphases


Other Interfaces and Interphases II
Hamilton, Ground Level
Chair(s): Robert Kostecki and Tom Arruda

14:00-18:00

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Beyond Li-Ions II
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): John Muldoon and Claudiu B Bucur

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


Electrocatalysis: Fuel Cells and Energy Conversion
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Paul Kenis and Yung-Eun Sung

E5: Materials for Low Temperature Electrochemical Systems


Electrocatalysts II
Bonnet Creek Ballroom II, Lobby Level
Chair(s): Jean-Pol Dodelet and Vojislav R Stamenkovic

16:00-17:00

H4: Charge Transfer: Electrons, Protons, and Other Ions 2


Frontiers in Charge Transfer
Floridian Ballroom H, Lobby Level

16:00-18:00

M4: Carbon Nanotubes - From Fundamentals to Devices


Synthesis and Processing II
Bonnet Creek Ballroom XII, Lobby Level
Chair(s): Avetik R Harutyunyan and YuHuang Wang

18:00-20:00

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


A2 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Dongping Lv, Vibha Kalra and James Wu

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Batteries and Energy Tech Joint Poster
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Yangchuan Xing

C1: Corrosion General Session


C1 Corrosion Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): R. Buchheit

F2: Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials


Computational Studies on Battery and Fuel Cell Materials Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Joshua Patrick McClure

E4: Electrolysis and Electrochemical Processes

F6: State-of-the-Art Tutorial on Durability in Low Temperature Fuel Cells


F6 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Adam Z. Weber

H3: Biofuel Cells 6


H3 Biofuel Cells 6 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level

M9: Porphyrins, Phthalocyanines and Supramolecular Assemblies

N2: Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing


N2 Dielectrics for Nanosystems 6: Materials Science, Processing, Reliability and Manufacturing Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Durga Misra, D. Bauza, Yaw S. Obeng and Zhi David Chen

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


Q2 Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15 Poster Session
Grand Foyer, Lobby Level
Chair(s): Albert G. Baca and JiHyun Kim

Thursday, May 15, 2014

07:50-12:00

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Electrolytes
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Jie Xiao and T. Richard Jow

08:00-09:40

E5: Materials for Low Temperature Electrochemical Systems


Membrane and Components
Bonnet Creek Ballroom II, Lobby Level
Chair(s): James M. Fenton and Peter N Pintauro

08:00-11:00

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Electrolytes II
Jackson, Ground Level
Chair(s): Tatsumi Ishihara

08:00-11:50

Q2: Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 15


Ocide-based Device Fabrications and Characterizations
Manatee, Ground Level
Chair(s): J. Laroche and Soohwan Jang

08:00-12:00

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Li-Ion Battery V - System
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): Yangchuan Xing and Chuanbo Yang

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


ORR Electrocatalysis on Platinum Group Metals
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Pawel J. Kulesza and Minhua Shao

09:00-11:40

C1: Corrosion General Session


Modeling and Techniques
Orange, Ground Level
Chair(s): Shinji Fujimoto

13:40-18:20

A2: Material and Electrode Designs for Energy Storage and Conversion


Advanced Characterization
Bonnet Creek Ballroom III, Lobby Level
Chair(s): Bo Liu and Yan Yao

14:00-15:10

F4: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 9


Impedance Spectroscopy
Jackson, Ground Level
Chair(s): Mogens Bjerg Mogensen

14:00-17:40

C1: Corrosion General Session


Corrosion Phenomenology
Orange, Ground Level
Chair(s): R. Buchheit

A1: Batteries and Energy Technology Joint General Session


Li-Ion Battery VI - System
Bonnet Creek Ballroom I, Lobby Level
Chair(s): Chuanbo Yang and Yangchuan Xing

14:00-18:00

H2: Symposium in Honor of Andrzej Wieckowski


ORR Electrocatalysis on Non-platinum Group Metal Catalysts
Floridian Ballroom F, Lobby Level
Chair(s): Renata Bilewicz and Kohei Uosaki