232nd ECS Meeting (October 1-5, 2017),

Sunday, 1 October 2017

07:00-19:00

Registration Hours


Meeting Registration is open
Convention Center Prefunction

08:00-09:00

Short Courses

08:00-12:00

I01E: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Materials for Alkaline Fuel Cells and Direct-Fuel Fuel Cells


E-01 Alkaline Membranes 1
Maryland B
Chair(s): Paul A Kohl and Chulsung Bae

08:30-12:10

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Flow Batteries 1
Maryland D
Chair(s): S. R. Narayan and Wei Wang

08:40-12:00

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-01 Non-PGM Cathode Catalysts 1
Maryland C
Chair(s): Alexey Serov and Fabio H. B. Lima

09:00-11:40

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-01 HT-PEFC
Maryland A
Chair(s): Roswitha Zeis and Stylianos G. Neophytides

09:00-16:30

Short Courses


Short course #1: Basic Impedance Spectroscopy
Chesapeake 11
Chair(s): Mark E Orazem

Short Courses

Short Courses

Short Courses

09:45-10:15

Short Courses

12:00-13:30

Short Courses

13:40-16:00

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-02 Modeling 1
Maryland A
Chair(s): Jeffrey S Allen and Makoto Uchida

13:45-17:50

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


New Aspects of Titanium Oxides
Maryland 2
Chair(s): Scott Kevin Cushing

14:00-16:00

Professional Development

I01E: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Materials for Alkaline Fuel Cells and Direct-Fuel Fuel Cells


E-02 Alkaline Membranes 2
Maryland B
Chair(s): Christopher George Arges and Vito Di Noto

14:00-16:50

OC: ECS OpenCon 2017: Exploring Ideas for Next Generation Research


OpenCon Talks
Chesapeake G/H/I

14:00-17:20

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-02 Non-PGM Cathode Catalysts 2
Maryland C
Chair(s): Piotr Zelenay and Yuta Nabae

14:00-18:00

Special Events

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Flow Batteries 2
Maryland D
Chair(s): Jean St-Pierre and Shohji Tsushima

A04: Li-ion Batteries


System Optimization
Chesapeake J
Chair(s): Zhiyong Xu and Ying Shirley Meng

15:00-15:30

Short Courses


Short Course Coffee Break
delivered to individual course rooms

15:00-17:30

Division and Section Meetings

16:00-17:00

Committee and Board Meetings

Division and Section Meetings

16:50-17:45

OC: ECS OpenCon 2017: Exploring Ideas for Next Generation Research


Panel Discussion
Chesapeake G/H/I

17:00-20:00

Division and Section Meetings

17:30-19:30

Division and Section Meetings

18:00-19:00

Division and Section Meetings

18:00-20:00

Special Events


Opening Reception
Cherry Blossom Ballroom

18:00-21:00

Division and Section Meetings

18:30-19:30

Committee and Board Meetings

20:00-22:00

Division and Section Meetings

Monday, 2 October 2017

07:00-08:00

Special Events

07:00-09:00

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

07:00-19:00

Registration Hours


Meeting Registration is open
Convention Center Prefunction

08:00-08:50

Award Presentations

08:00-09:00

Special Events

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


Electronics and Photonics Division Award Address
Chesapeake A
Chair(s): Jennifer K Hite

08:00-09:30

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 1
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza, Krishnan Rajeshwar and Iwona Agnieszka Rutkowska

08:00-10:00

Committee and Board Meetings

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


Fundamentals of Underpotential Deposition
Chesapeake H
Chair(s): Natasa Vasiljevic and Stanko R Brankovic

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


Thermoelectric and Thermal Interface Materials and Devices I
Chesapeake F
Chair(s): Colm O'Dwyer and Jaeho Lee

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


Two Dimensional Materials 1
Chesapeake E
Chair(s): Yu-Lun Chueh

08:00-10:20

G03: Semiconductor Process Integration 10


Plenary Session
Chesapeake C
Chair(s): Junichi Murota and Cor Claeys

Z03: Energy-Water Nexus


Capacitive Deionization & Energy from Salinity
National Harbor 10
Chair(s): Liangbing Hu

08:00-11:40

L01: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session I
National Harbor 5
Chair(s): Anne C. Co and Alice H Suroviec

08:00-12:00

B01: Carbon Nanostructures: From Fundamental Studies to Applications and Devices


Nanocarbons for Energy and Catalysis I
Chesapeake K
Chair(s): Matthaeus A. Wolak

E04: Electrochemical Processing from Non-aqueous Solvents


Electrochemical Processing from Non-aqueous Solvents I
Chesapeake G
Chair(s): Jan Fransaer, Yasuhiro Fukunaka and Philip N. Bartlett

M02: Practical Implementation and Commercialization of Sensors 2


Monday Morning Session
Chesapeake J
Chair(s): Michael T Carter and Praveen K. Sekhar

08:00-12:20

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Fuel Cells and Air Batteries
Maryland D
Chair(s): Adam Z. Weber and Wentao Duan

C04: Coatings and Inhibitors


Coatings and Inhibitors I
Camellia 3
Chair(s): Hamilton Neil McMurray and Michael Rohwerder

08:10-08:20

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Welcome and Introduction
Chesapeake 6
Chair(s): Jeffrey W. Long

08:10-10:00

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Classic and Exploratory Metal Oxides
National Harbor 6
Chair(s): Yun Hang Hu

08:10-12:30

A04: Li-ion Batteries


Cathode I
Maryland C
Chair(s): Wei Tong and Laurence Croguennec

08:15-12:00

I01Z: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Invited Talks


PEFC17 Plenary Session 1
National Harbor 2/3
Chair(s): Karen Swider-Lyons and Hiroyuki Uchida

08:20-09:40

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Materials to Devices
Chesapeake 6
Chair(s): Jeffrey W. Long

L07: Computational Electrochemistry


Molecular Modeling 1
National Harbor 4

08:20-11:40

C05: Corrosion in Concrete Structures


Corrosion in Concrete Structure - Corrosion Mechanisms
Camellia 2
Chair(s): Mark E Orazem and Hideki Katayama

08:30-11:00

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


High-k - Perspectives
Chesapeake D
Chair(s): Durgamadhab Misra and Stefan De Gendt

08:30-11:20

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


Atomic Layer Etching
Chesapeake L
Chair(s): Fred Roozeboom

08:30-12:00

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


LED Phosphors: Fundamentals and Application
Chesapeake 11
Chair(s): Madis Raukas and Alok M Srivastava

08:50-09:00

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Welcoming Remarks
Chesapeake I
Chair(s): Jerzy Ruzyllo and Takeshi Hattori

08:50-12:00

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Transformation from Science to Commercilization
National Harbor 7
Chair(s): Xiao-Dong Zhou and Mogens Bjerg Mogensen

09:00-10:00

Committee and Board Meetings

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Keynote
Chesapeake I
Chair(s): Jerzy Ruzyllo and Takeshi Hattori

09:00-12:00

F01: Electrochemical Engineering General Session


Alkaline Electrolyzers
Chesapeake 12
Chair(s): Sanjeev Mukerjee and Lauren F Greenlee

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


RF Devices
Chesapeake A
Chair(s): Travis J Anderson and David J. Meyer

09:30-10:00

Coffee Breaks

Coffee Breaks


Technical Session Coffee Break
Chesapeake Main Foyer

10:00-11:40

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Electroactive Polymers
Chesapeake 6
Chair(s): John R. Miller

10:00-12:00

Committee and Board Meetings

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 2
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza and Beatriz Roldan

L07: Computational Electrochemistry


QM Modeling 1
National Harbor 4

10:00-12:20

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Pattern Collapse-related Issues and Their Solutions
Chesapeake I
Chair(s): Paul W Mertens and Stijn F. L. Mertens

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


General GaN & SiC Technologies
Chesapeake B
Chair(s): Michael Dudley and N. Ohtani

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


New Paradigm of Energy Sustainability
National Harbor 6
Chair(s): Nianqiang (Nick) Wu and Heli Wang

10:00-12:40

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


UPD-assisted Thin Films and Nanostructures Electrodeposition
Chesapeake H
Chair(s): Philippe Allongue and Gery R. Stafford

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


Thermoelectric and Thermal Interface Materials and Devices II
Chesapeake F
Chair(s): Jaeho Lee and Colm O'Dwyer

10:20-11:40

Z03: Energy-Water Nexus


Solar Conversion & Water Purification
National Harbor 10
Chair(s): Yury Gogotsi and Liangbing Hu

10:20-12:20

G03: Semiconductor Process Integration 10


Technology Trends
Chesapeake C
Chair(s): Simon Deleonibus and Kenji Shiojima

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10

11:00-12:20

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


High-Mobility Substrates: Ge and III-V
Chesapeake D
Chair(s): Akira Toriumi and Robert M Wallace

11:20-13:00

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


ALD for Microelectronics
Chesapeake L
Chair(s): O. van der Straten and Stefan De Gendt

12:00-14:00

Special Events


DOE Ride & Learn
Maryland Ballroom Bus Loop (Outside)

12:15-14:15

Division and Section Meetings

13:00-14:00

Professional Development


Managing Conflict (pre-registration required)
National Harbor 14
Chair(s): Dennis W Hess

13:00-14:30

Committee and Board Meetings

13:00-15:00

Committee and Board Meetings

13:30-15:10

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


Persistent Luminescence
Chesapeake 11
Chair(s): Marco Bettinelli and Mikhail Brik

13:30-16:00

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


Ultra-Wide Bandgap Materials and Devices
Chesapeake A
Chair(s): Jennifer K Hite and Marko J. Tadjer

13:40-16:00

A04: Li-ion Batteries


Cathode II
Maryland C
Chair(s): Neeraj Sharma and Louis F.J. Piper

13:50-16:00

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Intermediate Temperature SOFC
National Harbor 7
Chair(s): Mogens Bjerg Mogensen and Turgut M Gur

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 3
National Harbor 8
Chair(s): Peter Strasser and Joaquin Rodriguez-Lopez

14:00-15:20

L07: Computational Electrochemistry


Continuum Modeling 1
National Harbor 4

14:00-15:30

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


GaN & SiC Nanotechnologies
Chesapeake B
Chair(s): Ramon Collazo and Balaji Raghothamachar

14:00-15:40

B01: Carbon Nanostructures: From Fundamental Studies to Applications and Devices


Nanocarbons for Energy and Catalysis II
Chesapeake K
Chair(s): Matthaeus A. Wolak

14:00-16:00

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


High-Power Batteries
Chesapeake 6
Chair(s): Christopher Johnson and Megan B. Sassin

C05: Corrosion in Concrete Structures


Corrosion in Concrete Structures - Electrochemical Method
Camellia 2
Chair(s): Alberto A. Sagüés and Masayuki Itagaki

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


Electrodeposition of Alloys
Chesapeake H
Chair(s): Natasa Vasiljevic, Massimo Innocenti and Nikolay Dimitrov

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Wet Cleaning and Contamination Control
Chesapeake I
Chair(s): Richard E Novak and Koichiro Saga

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


Area Selective ALD
Chesapeake L
Chair(s): Stefan De Gendt

G03: Semiconductor Process Integration 10


Interconnection
Chesapeake C
Chair(s): Christophe Detavernier and Hiroshi Nakashima

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


Thermoelectric and Thermal Interface Materials and Devices III
Chesapeake F
Chair(s): Colm O'Dwyer and Jaeho Lee

I01Z: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Invited Talks


PEFC17 Plenary Session 2
National Harbor 2/3
Chair(s): Bryan S Pivovar and Felix N Büchi

L01: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session II
National Harbor 5
Chair(s): Pawel J Kulesza and Vito Di Noto

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


New Materials for Solar Energy Conversion
National Harbor 6
Chair(s): Dongling Ma

M02: Practical Implementation and Commercialization of Sensors 2


Monday Afternoon Session
Chesapeake J
Chair(s): Michael T Carter and Praveen K. Sekhar

14:00-16:20

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


Memory Devices and Materials
Chesapeake D
Chair(s): Shadi Dayeh and Michel Houssa

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


Energy Harvesting and Storage 1
Chesapeake E
Chair(s): Corsin Battaglia

14:00-16:40

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Supercapacitors
Maryland D
Chair(s): Richard Taiguang Jow and Jeffrey W. Long

C04: Coatings and Inhibitors


Coatings and Inhibitors II
Camellia 3
Chair(s): Stuart B Lyon and Douglas C. Hansen

F01: Electrochemical Engineering General Session


Electrochemical Engineering General Session
Chesapeake 12
Chair(s): John A Staser, Hui Xu and Douglas P. Riemer

Z03: Energy-Water Nexus


Energy-Water Nexus Plenary
National Harbor 10
Chair(s): Eric D. Wachsman

14:00-18:00

E04: Electrochemical Processing from Non-aqueous Solvents

14:30-16:30

Professional Development

15:00-16:30

Committee and Board Meetings

15:00-17:00

Committee and Board Meetings

17:00-18:00

Plenary


Plenary Session
Maryland A/B

18:00-19:00

Division and Section Meetings

18:30-20:30

Division and Section Meetings

19:00-21:00

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

Special Events


Student Mixer
Cherry Blossom Ballroom

Tuesday, 3 October 2017

07:00-09:30

Committee and Board Meetings

07:00-17:30

Registration Hours


Meeting Registration is open
Convention Center Prefunction

07:30-09:30

Committee and Board Meetings

08:00-09:20

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


SiC Technologies I
Chesapeake B
Chair(s): N. Ohtani and Jaime A. Freitas Jr.

Z03: Energy-Water Nexus


Advanced Membrane Separation for Energy-Water
National Harbor 10
Chair(s): Andrew M Herring and Madhivanan Muthuvel

08:00-09:30

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 4
National Harbor 8
Chair(s): Aaron Timothy Marshall and Olga A Baturina

08:00-09:40

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Pseudocapacitance
Chesapeake 6
Chair(s): Jim P Zheng and Roseanne Warren

B01: Carbon Nanostructures: From Fundamental Studies to Applications and Devices


Nanocarbons for Supercapacitor Applications
Chesapeake K
Chair(s): Dongfang Yang and Meelis Härmas

08:00-10:00

G03: Semiconductor Process Integration 10


Electronic and Photonic Materials and Characterization 1
Chesapeake C
Chair(s): Chee-Wee Liu and Eddy Simoen

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


Thermoelectric and Thermal Interface Materials and Devices IV
Chesapeake F
Chair(s): Renkun Chen and Kafil M. Razeeb

08:00-10:10

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


Energy Harvesting and Storage 2
Chesapeake E
Chair(s): Zhiyong Fan

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Fuel Electrode and Fuel Process 1
National Harbor 7
Chair(s): Zhe Cheng and D. Chu

08:00-10:40

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


ALD for Energy Storage / Batteries
Chesapeake L
Chair(s): Christophe Detavernier

08:00-11:20

L01: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Physical and Analytical Electrochemistry General Session III
National Harbor 5
Chair(s): R. L. Calhoun and Paul C. Trulove

08:00-11:40

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Magnesium-Ion
Maryland A
Chair(s): Niya Sa and John T. Vaughey

M02: Practical Implementation and Commercialization of Sensors 2


Tuesday Morning Session
Chesapeake J
Chair(s): Michael T Carter and Praveen K. Sekhar

08:00-12:00

C02: Light Alloys 5


Corrosion of Aluminum Alloys
Camellia 2
Chair(s): Rudolph Buchheit and Gerald S. Frankel

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-11 GDL and MPL
National Harbor 3
Chair(s): Jens Eller

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-11 Non-PGM Cathode Catalysts 3 & Pt-based Cathode Catalysts
National Harbor 2
Chair(s): Jeffrey Greeley and Shigenori Mitsushima

I01E: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Materials for Alkaline Fuel Cells and Direct-Fuel Fuel Cells


E-11 Alkaline Catalysis 1
National Harbor 14
Chair(s): Antoine Bonnefont and Kohei Miyazaki

Z04: The Brain and Electrochemistry


Summit on Neural Health
National Harbor 11
Chair(s): Hariklia (Lili) Deligianni and Christina Bock

08:00-12:10

A02: Battery Characterization: Symposium in Honor of Frank McLarnon


Symposium in Honor of Frank McLarnon: Battery Characterization I
National Harbor 1
Chair(s): Robert Kostecki and Kristina Edstrom

08:00-12:20

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Plasmon-Enhanced Solar Energy Conversion
National Harbor 6
Chair(s): Tetsu Tatsuma and Vaidyanathan Subramanian

08:00-12:40

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Energy Storage Applications and Considerations/Battery Division Award Talks
Maryland D
Chair(s): Bor Yann Liaw and Guoying Chen

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


Electrodeposition of Thin Films - Metals and Metal Oxides
Chesapeake H
Chair(s): Stanko R Brankovic, Philippe Allongue and Natasa Vasiljevic

08:10-12:30

A04: Li-ion Batteries


Characterization I
Maryland C
Chair(s): Maria K. Y. Chan and Stefan Adams

08:20-09:40

L07: Computational Electrochemistry


Molecular Modeling 2
National Harbor 4

08:25-10:20

F02: Electrochemical Separations


Gas or Solid Separation
Chesapeake 12
Chair(s): Hui Xu and Peter N. Pintauro

08:30-08:40

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Introductory Remarks
Chesapeake I
Chair(s): Takeshi Hattori and Jerzy Ruzyllo

08:30-11:40

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


Luminescent Materials for High Brightness Sources
Chesapeake 11
Chair(s): Anant A Setlur and Kailash C. Mishra

08:30-11:50

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


Power Electronics I
Chesapeake A
Chair(s): Jennifer K Hite and Travis J Anderson

08:30-12:15

E03: Electrochemical Science and Engineering on the Path from Discovery to Product


Oral Session 1
Chesapeake G
Chair(s): D. T. Schwartz and L. T. Romankiw

08:30-12:20

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


Interfaces Engineering
Chesapeake D
Chair(s): Shinichi Takagi and Koji Kita

08:35-12:00

I01B: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Fuel Cell Systems, Stack/BOP Design, Gas Processing


B-11 Bipolar Plates, MEA Fabrication, Stacks and Systems
National Harbor 15
Chair(s): Benjamin D. Gould and Michele L Anderson

08:40-11:50

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Ge, SiGe, and III-V Surface Conditioning and Etching
Chesapeake I
Chair(s): Anthony J. Muscat and Kenta Arima

09:00-09:40

Award Presentations

09:00-12:10

G05: Oxide Memristors


Resistive Switching in Perovskites
Camellia 4
Chair(s): Bilge Yildiz and Jennifer L.M. Rupp

09:00-12:40

C04: Coatings and Inhibitors


Coatings and Inhibitors III
Camellia 3
Chair(s): Hamilton Neil McMurray and Ingrid Milosev

09:20-11:20

Z03: Energy-Water Nexus


Fuel Cells & Electrolysis for Energy-Water
National Harbor 10
Chair(s): Andrew M Herring and Madhivanan Muthuvel

09:30-10:00

Coffee Breaks

Coffee Breaks


Technical Session Coffee Break
Chesapeake Main Foyer

09:30-11:30

Committee and Board Meetings

10:00-10:40

Award Presentations

10:00-11:50

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


SiC Technologies II
Chesapeake B
Chair(s): Hrishikesh Das

10:00-12:00

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Lithium-Ion Capacitors
Chesapeake 6
Chair(s): Wataru Sugimoto and Kazuaki Kisu

B01: Carbon Nanostructures: From Fundamental Studies to Applications and Devices


Nanocarbons for Sensing and Imaging
Chesapeake K
Chair(s): Tetyana Ignatova and Zhanhu Guo

G03: Semiconductor Process Integration 10


Electronic and Photonic Materials and Characterization 2
Chesapeake C
Chair(s): Hiroshi Iwai and Yasuo Takahashi

L07: Computational Electrochemistry


QM Modeling 2
National Harbor 4

10:00-12:10

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 5
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza, Andrew B. Bocarsly and David E Cliffel

10:00-12:40

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


Thermoelectric and Thermal Interface Materials and Devices V
Chesapeake F
Chair(s): Kafil M. Razeeb and Renkun Chen

10:10-10:50

Award Presentations

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Carl Wagner Memorial Award of the Electrochemical Society Address
National Harbor 7
Chair(s): D. Chu and Zhe Cheng

10:20-12:00

F02: Electrochemical Separations


Liquid Separation I
Chesapeake 12
Chair(s): Meagan Mauter and Hui Xu

10:20-12:20

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10

10:40-11:20

Award Presentations

10:40-12:20

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


Alternative ALD and Diagnostics
Chesapeake L
Chair(s): Chanyuan Liu and J. W. Elam

10:50-12:00

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Fuel Electrode and Fuel Process 2
National Harbor 7
Chair(s): Zhe Cheng and D. Chu

11:20-12:40

Z03: Energy-Water Nexus


Value Added Chemical Co-Production
National Harbor 10
Chair(s): Ramaraja P. Ramasamy

12:00-12:40

Award Presentations

12:15-14:00

Special Events

Special Events

Special Events

Special Events

13:00-15:00

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Magnesium-Ion II
Maryland A
Chair(s): Niya Sa and John T. Vaughey

13:00-16:00

Professional Development


Career Expo
Prince George's Exhibit Hall D/E

Poster Sessions


Poster Set-up Period - Tuesday Evening Posters
Prince George's Exhibit Hall D/E

Professional Development


Resume Review
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Michel Foure

Professional Development


Sages of Science
Prince George's Exhibit Hall D/E

Exhibit Hall

13:30-14:50

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


Fundamental Studies
Chesapeake 11
Chair(s): Mikhail Brik and Anant A Setlur

13:30-15:00

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


GaN Technologies I
Chesapeake B
Chair(s): Joan J. Carvajal

13:30-16:40

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


Power Electronics II
Chesapeake A
Chair(s): Rachael L. Myers-Ward and Andrew A. Allerman

13:40-17:50

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Ionics for Energy Storage
National Harbor 7
Chair(s): Mei Cai, Jun-Tao Li and Xiao-Dong Zhou

13:40-18:20

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-12 Catalyst Layer 1
National Harbor 3
Chair(s): Natalia Macauley and Gen Inoue

13:50-17:00

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


New Insight and Design of Photocatalysts
National Harbor 6
Chair(s): Lionel Vayssieres

13:55-16:20

F02: Electrochemical Separations


Liquid Separation II
Chesapeake 12
Chair(s): Jay Whitacre and Hui Xu

14:00-14:30

Award Presentations

14:00-15:00

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Thin-Film Characterization and Devices
Chesapeake 6
Chair(s): Andrea Balducci and Nicolas Jäckel

C02: Light Alloys 5


Corrosion Division Awards
Camellia 2
Chair(s): Sannakaisa Virtanen and Masayuki Itagaki

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


ALD for Solar Power
Chesapeake L
Chair(s): Chanyuan Liu

14:00-15:20

L07: Computational Electrochemistry


Continuum Modeling 2
National Harbor 4

14:00-15:40

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Photoresist and Dry Etch Residue Removal
Chesapeake I
Chair(s): Koichiro Saga and Richard E Novak

14:00-15:50

G03: Semiconductor Process Integration 10


3D Integration
Chesapeake C
Chair(s): Sébastien Kerdilès and Jin Kawakita

14:00-16:00

Committee and Board Meetings

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


Two Dimensional Materials 2
Chesapeake E
Chair(s): Patrick Kung

I01E: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Materials for Alkaline Fuel Cells and Direct-Fuel Fuel Cells


E-12 Alkaline Catalysis 2
National Harbor 14
Chair(s): Yu Seung Kim and Lior Elbaz

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 6
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza, Krishnan Rajeshwar and Iwona Agnieszka Rutkowska

14:00-16:20

I01B: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Fuel Cell Systems, Stack/BOP Design, Gas Processing


B-12 Flow and Direct-fuel Fuel-cell Systems
National Harbor 15
Chair(s): Trung Van Nguyen and Shohji Tsushima

14:00-17:00

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


Stress in Electrodeposited Films and Nanostructures
Chesapeake H
Chair(s): Gery R. Stafford and Natasa Vasiljevic

L01: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


Spectroelectrochemistry
National Harbor 5
Chair(s): Andrew Campion Hillier and David E Cliffel

14:00-17:20

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


2D and Beyond Materials and Devices
Chesapeake D
Chair(s): Navakanta Bhat and Andre Stesmans

M01: Sensors, Actuators and Microsystems General Session


Chemical Sensors
Chesapeake J
Chair(s): Dong-Joo Kim and Rangachary Mukundan

14:00-17:40

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Sodium Batteries and Novel Systems
Maryland D
Chair(s): Gabriel M Veith and Dionne Hernandez-Lugo

G05: Oxide Memristors


Resistive Switching Dynamics
Camellia 4
Chair(s): Mónica Burriel and Teresa Puig

14:00-17:50

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


Thermoelectric and Thermal Interface Materials and Devices VI
Chesapeake F
Chair(s): Colm O'Dwyer and Kafil M. Razeeb

14:00-18:00

A02: Battery Characterization: Symposium in Honor of Frank McLarnon


Symposium in Honor of Frank McLarnon: Battery Characterization II
National Harbor 1
Chair(s): Dominique Guyomard and Minoru Inaba

A04: Li-ion Batteries


Characterization II
Maryland C
Chair(s): Jie Xiao and Venkatasubramanian Viswanathan

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-12 Pt-alloy Cathode Catalysts 1
National Harbor 2
Chair(s): Frederic Maillard and Peter Strasser

Z04: The Brain and Electrochemistry


Neural Interfaces and Novel Materials
National Harbor 11
Chair(s): Hariklia (Lili) Deligianni, Nick Brandon Langhals and Pavel A Takmakov

14:00-18:20

E03: Electrochemical Science and Engineering on the Path from Discovery to Product


Oral Session 2
Chesapeake G
Chair(s): Richard Alkire and L. T. Romankiw

14:30-15:00

Award Presentations

14:50-16:10

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


Sensing, Computing, Visualizing I
Chesapeake 11
Chair(s): Madis Raukas and Marco Bettinelli

15:00-17:25

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


ALD Metal and Metalfluorides
Chesapeake L
Chair(s): J. W. Elam and Fred Roozeboom

15:00-17:40

C02: Light Alloys 5


Corrosion of Magnesium Alloys
Camellia 2
Chair(s): Rudolph Buchheit

15:00-18:20

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Sodium-Ion
Maryland A
Chair(s): Alexandre Ponrouch, Francis Guillaume and Christopher Johnson

15:20-16:40

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Electrolytes
Chesapeake 6
Chair(s): Olivier Crosnier and Nae-Lih Wu

15:30-16:20

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Honoring Hugh Isaacs and his Contributions to Corrosion
Camellia 3
Chair(s): Dev Chidambaram and Philippe Marcus

15:30-17:20

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


GaN Technologies II
Chesapeake B
Chair(s): Jaime A. Freitas Jr. and Roberta Nipoti

15:40-17:00

L07: Computational Electrochemistry


Device Modeling
National Harbor 4

15:40-17:20

G01: 15th International Symposium on Semiconductor Cleaning Science and Technology (SCST 15)


Wet Etching and Contamination Removal
Chesapeake I
Chair(s): Paul W Mertens and Anthony J. Muscat

15:50-17:20

G03: Semiconductor Process Integration 10


Novel Process-Patterning
Chesapeake C
Chair(s): Seiichi Miyazaki and Vincent Bouchiat

16:00-17:00

Special Events

16:00-18:00

Committee and Board Meetings

16:20-17:50

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 3
Chesapeake E
Chair(s): Marius K Orlowski

16:20-18:00

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Scanning and Imaging Techniques
Camellia 3
Chair(s): Jamie Noel and Paul M. Natishan

16:20-18:10

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 7
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza, David E Cliffel and Nianqiang (Nick) Wu

17:00-17:40

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Panel Discussion
Chesapeake 6
Chair(s): Jeffrey W. Long, Thierry Brousse, Wataru Sugimoto and Andrea Balducci

17:00-18:00

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


The Heinz Gerischer Award Speech
National Harbor 6
Chair(s): Krishnan Rajeshwar

17:00-20:00

Poster Sessions


Student Poster Judging
Prince George's Exhibit Hall D/E

17:15-18:00

Award Presentations

18:00-20:00

Division and Section Meetings

Poster Sessions


General & Student Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

Special Events

Exhibit Hall

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


A07 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

B01: Carbon Nanostructures: From Fundamental Studies to Applications and Devices


B01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

C01: Corrosion General Session


C01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Sannakaisa Virtanen and Masayuki Itagaki

C05: Corrosion in Concrete Structures


C05 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Masayuki Itagaki and Mark E Orazem

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


D01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Michel Houssa, Durgamadhab Misra and Dolf Landheer

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


E01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

E04: Electrochemical Processing from Non-aqueous Solvents


E04 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Jan Fransaer, Yasuhiro Fukunaka and Philip N. Bartlett

F01: Electrochemical Engineering General Session


F01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

F02: Electrochemical Separations


F02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Hui Xu

F03: Electrochemical Conversion of Biomass


F03 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

G02: Atomic Layer Deposition Applications 13


G02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


H01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


H02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Yu-Lun Chueh

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


H03 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


I01A Poster Sesssion
Prince George's Exhibit Hall D/E

I01B: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Fuel Cell Systems, Stack/BOP Design, Gas Processing


I01B Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

I01C: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Cation-Exchange Membrane Performance and Durability


I01C Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


I01D Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

I01E: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Materials for Alkaline Fuel Cells and Direct-Fuel Fuel Cells


I01E Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

I01F: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Polymer-Electrolyte Electrolysis


I01F Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


I02 Poster Session 1
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Jinli Qiao and Yudong Wang

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


J01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Anant A Setlur and Kailash C. Mishra

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


L06 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

L07: Computational Electrochemistry


L07 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

Z01: General Student Poster Session


Z01 General Student Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Venkat R. Subramanian, Kalpathy B Sundaram, V. Chaitanya, P. Pharkya and Alice H Suroviec

Z03: Energy-Water Nexus


Z03 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

18:05-18:50

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Olin Palladium Award of the Electrochemical Society Address
Maryland B
Chair(s): Gerald S. Frankel

18:10-18:50

Award Presentations

18:30-20:30

Special Events

19:00-20:00

Special Events

Wednesday, 4 October 2017

07:00-08:00

Poster Sessions

07:00-09:00

Special Events


Fellows Breakfast
Eastern Shore 1

07:00-10:00

Committee and Board Meetings

07:00-16:00

Registration Hours


Meeting Registration is open
Convention Center Prefunction

07:30-10:10

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10


Two Dimensional Materials 3
Chesapeake E
Chair(s): Song Jin and Joshua A Robinson

08:00-09:20

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


High Entropy Alloys
Camellia 3
Chair(s): Jamie Noel and Donald Roeper

08:00-09:30

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 8
National Harbor 8
Chair(s): Daniel Guay and Adam Lewera

08:00-10:00

C02: Light Alloys 5


Corrosion Protection for Aluminum
Camellia 2
Chair(s): Geraint Williams and Rajeev Kumar Gupta

08:00-10:30

G03: Semiconductor Process Integration 10


High Performance Device and Heterogeneous Integration 1
Chesapeake C
Chair(s): Kangguo Cheng and Patrick Chin

08:00-11:50

L05: Bioelectroanalysis


Bioelectroanalysis I
Chesapeake L
Chair(s): Shelley D. Minteer and Jessica E. Koehne

08:00-12:00

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Lithium Oxygen
Maryland A
Chair(s): Kristian B. Knudsen and John T. Vaughey

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-21 Pt-alloy Cathode Catalysts 2 & Catalyst Layers 1
National Harbor 2
Chair(s): Stève Baranton and Yu Morimoto

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


SOFC and SOEC Performance
National Harbor 7
Chair(s): Sean R. Bishop and Michael C Tucker

L03: Physical and Analytical Electrochemistry of Ionic Liquids 6


Power, Energy, Materials, and Bio Applications I
Chesapeake G
Chair(s): Paul C. Trulove and Robert A Mantz

08:00-12:20

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Solid State Electrolytes/Lithium Metal Batteries
Maryland D
Chair(s): Marca Doeff and Mani Manivannan

A02: Battery Characterization: Symposium in Honor of Frank McLarnon


Symposium in Honor of Frank McLarnon: Battery Characterization III
National Harbor 1
Chair(s): Martin Winter and Takeshi Abe

D02: Photovoltaics for the 21st Century 13


Perovskite Solar Cells
National Harbor 9
Chair(s): Thad Druffel, Zhi David Chen, Jea-Gun Park and Hiroki Hamada

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Fundamental Understanding of Photocatalysis
National Harbor 6
Chair(s): Gary Wiederrecht and Eric L. Miller

L09: Multi-electron Redox Systems for Next Generation Batteries


Oral Session I
Chesapeake K
Chair(s): Veronica Augustyn and Daniel A Buttry

Z04: The Brain and Electrochemistry


Honoring Mark Wightman: Behavioral Neuroelectrochemistry I
National Harbor 11
Chair(s): Pavel A Takmakov, Hariklia (Lili) Deligianni and Leslie A Sombers

08:00-12:40

E01: Fundamentals of Electrochemical Growth from UPD to Microstructures 4


Electrodeposition of Nanostructures
Chesapeake H
Chair(s): Massimo Innocenti, Nikolay Dimitrov and Natasa Vasiljevic

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-21 Cell and Stack Performance
National Harbor 3
Chair(s): Bryan S Pivovar and Jingxin Zhang

08:00-17:00

Z05: Sensors for Food Safety, Quality, and Security


Z05 Poster Session
National Harbor 10
Chair(s): Bryan Allen Chin and Zhongyang Cheng

08:10-10:30

A06: Advanced Manufacturing Methods for Energy Storage Devices


Novel Processing Methods for Energy Storage I
Chesapeake F
Chair(s): David L Wood III, Gregory Krumdick and S. R. Narayan

08:10-12:30

A04: Li-ion Batteries


Interface I
Maryland C
Chair(s): Xingcheng Xiao and Adam Samuel Best

08:15-12:00

I01B: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Fuel Cell Systems, Stack/BOP Design, Gas Processing


B-21 Electrode/cell Analysis and Impurities
National Harbor 15
Chair(s): Shawn Litster and Karen Swider-Lyons

08:20-09:40

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Emerging Investigators
Chesapeake 6
Chair(s): Scott W Donne and Thierry Brousse

08:20-11:40

L08: Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems


Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems I
Chesapeake I
Chair(s): Kateryna Artyushkova and Svitlana Pylypenko

08:20-12:00

F03: Electrochemical Conversion of Biomass


Electrochemical Conversion of Biomass I
Chesapeake 12
Chair(s): Luis A. Diaz and John A Staser

I01E: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Materials for Alkaline Fuel Cells and Direct-Fuel Fuel Cells


E-21 Alkaline Catalysis 3
National Harbor 14
Chair(s): David Fermin

08:20-12:15

Z05: Sensors for Food Safety, Quality, and Security


Oral Session I
National Harbor 10
Chair(s): Bryan Allen Chin and Pengyu Chen

08:30-11:40

J01: Luminescence and Display Materials: Fundamentals and Applications


Sensing, Computing, Visualizing II
Chesapeake 11
Chair(s): Alok M Srivastava and Mikhail Brik

08:30-12:00

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


Growth, Characterization, and Modeling
Chesapeake A
Chair(s): Erica A. Douglas and Robert P. Lynch

M01: Sensors, Actuators and Microsystems General Session


Biosensors
Chesapeake J
Chair(s): Nianqiang (Nick) Wu and Maryam Salari

08:30-12:40

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


Characterization and Reliability
Chesapeake D
Chair(s): Yaw S. Obeng and Gennadi Bersuker

08:30-17:00

Special Events

09:00-11:30

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


Ultra Wide Bandgap Technologies
Chesapeake B
Chair(s): Kenneth A. Jones and Aivars Lelis

09:00-12:10

G05: Oxide Memristors


Resistive Switching in Binary Oxides
Camellia 4
Chair(s): Anthony Joseph Kenyon and Jeehwan Kim

09:00-14:00

Professional Development


Career Expo
Prince George's Exhibit Hall D/E

Poster Sessions


Poster Set-up Period - Wednesday Evening Posters
Prince George's Exhibit Hall D/E

Exhibit Hall

09:30-10:00

Exhibit Hall


Technical Session Coffee Break
Prince George's Exhibit Hall D/E

Coffee Breaks


Technical Session Coffee Break
Prince George's Exhibit Hall D/E

Coffee Breaks

09:40-10:00

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Passive Films
Camellia 3
Chair(s): Philippe Marcus and Jamie Noel

10:00-11:40

C02: Light Alloys 5


Corrosion Protection for Magnesium
Camellia 2
Chair(s): Hamilton Neil McMurray and Robert G. Kelly

10:00-12:00

A07: Fast Electrochemical Processes and Devices


Materials and Interfaces
Chesapeake 6
Chair(s): Veronica Augustyn

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Spectroscopy and Characterization 1
Camellia 3
Chair(s): Dev Chidambaram and Paul M. Natishan

10:00-14:00

Professional Development


Resume Review
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Michel Foure

10:20-12:20

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 9
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza and Iwona Agnieszka Rutkowska

10:30-11:50

A06: Advanced Manufacturing Methods for Energy Storage Devices


Novel Processing Methods for Energy Storage II
Chesapeake F
Chair(s): David L Wood III, Gregory Krumdick and S. R. Narayan

10:30-12:30

G03: Semiconductor Process Integration 10


High Performance Device and Heterogeneous Integration 2
Chesapeake C
Chair(s): Gamal Refai-Ahmed and Matthias Wietsruck

11:00-12:00

Poster Sessions

11:00-14:00

Professional Development


Sages of Science
Prince George's Exhibit Hall D/E

11:40-12:20

C02: Light Alloys 5


Titanium Mini Session
Camellia 2
Chair(s): Hamilton Neil McMurray and Robert G. Kelly

12:15-14:00

Special Events

13:15-14:30

Poster Sessions

13:15-17:00

Z05: Sensors for Food Safety, Quality, and Security


Oral Session II
National Harbor 10
Chair(s): Bryan A Chin and Pengyu Chen

13:30-15:10

A06: Advanced Manufacturing Methods for Energy Storage Devices


High-Speed, Low-Cost Processing
Chesapeake F
Chair(s): David L Wood III, Gregory Krumdick and S. R. Narayan

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


GaN & SiC Characterization I
Chesapeake B
Chair(s): Roberta Nipoti and Lisa M. Porter

13:30-16:50

H01: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 60 (SOTAPOCS 60)


2D Materials and Devices
Chesapeake A
Chair(s): Colm O'Dwyer and Erica A. Douglas

13:30-18:00

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


Modeling
Chesapeake D
Chair(s): Geoffrey Pourtois and Michel Houssa

13:30-18:30

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Lithium Sulfur
Maryland A
Chair(s): David Mitlin and Tylan S Watkins

13:40-14:20

Award Presentations

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


High Temperature Materials Division J. Bruce Wagner, Jr. Award Address
National Harbor 7
Chair(s): Mogens Bjerg Mogensen and Jason D. Nicholas

13:40-14:40

L03: Physical and Analytical Electrochemistry of Ionic Liquids 6


Power, Energy, Materials, and Bio Applications II
Chesapeake G
Chair(s): Paul C. Trulove and Robert A Mantz

13:40-16:30

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Carbon Dioxide Conversion
National Harbor 6
Chair(s): Bunsho Ohtani and Heli Wang

13:40-17:00

F03: Electrochemical Conversion of Biomass


Electrochemical Conversion of Biomass II
Chesapeake 12
Chair(s): Elizabeth J Biddinger and Luis A. Diaz

13:40-18:00

L09: Multi-electron Redox Systems for Next Generation Batteries


Oral Session II
Chesapeake K
Chair(s): Gang Wu and Daniel A Buttry

13:40-18:20

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-22 Catalyst Layer 2
National Harbor 3
Chair(s): Shawn Litster and Thomas A. Zawodzinski Jr.

14:00-14:40

Award Presentations

14:00-15:10

D02: Photovoltaics for the 21st Century 13


Inorganic Solar Cells
National Harbor 9
Chair(s): Vaidyanathan Subramanian and James M Fenton

14:00-15:40

G03: Semiconductor Process Integration 10


Novel Process-Growth 1
Chesapeake C
Chair(s): Roger Loo and Andreas Mai

14:00-16:00

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 10
National Harbor 8
Chair(s): Rafal Robert Jurczakowski

14:00-16:20

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Spectroscopy and Characterization 2
Camellia 3
Chair(s): Dev Chidambaram and Jamie Noel

14:00-16:30

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10

M01: Sensors, Actuators and Microsystems General Session


Electrochemical Sensors and Microsystems
Chesapeake J
Chair(s): Shekhar Bhansali and Volha Matylitskaya

14:00-17:00

L08: Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems


Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems II
Chesapeake I
Chair(s): Iryna V. Zenyuk and Svitlana Pylypenko

Z04: The Brain and Electrochemistry


Honoring Mark Wightman: Behavioral Neuroelectrochemistry II
National Harbor 11
Chair(s): Leslie A Sombers, Pavel A Takmakov and Hariklia (Lili) Deligianni

14:00-17:20

G05: Oxide Memristors


New Concepts for Oxide Memristors
Camellia 4
Chair(s): Xin Guo

14:00-17:30

E02: Current Trends in Electrodeposition - An Invited Symposium


Current Trends in Electrodeposition
Chesapeake H
Chair(s): Giovanni Zangari

14:00-17:35

I01C: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Cation-Exchange Membrane Performance and Durability


C-22 New Membrane Materials
National Harbor 14
Chair(s): Peter N. Pintauro and Takeo Yamaguchi

14:00-17:40

Z02: Nanotechnology General Session


Synthesis, Characterization and Application of Nanomaterials
Chesapeake 6
Chair(s): Oana Leonte, Christina Bock, Jessica E. Koehne and Z. Chen

14:00-17:50

L05: Bioelectroanalysis


Bioelectroanalysis II
Chesapeake L
Chair(s): Jessica E. Koehne and Shelley D. Minteer

14:00-18:00

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Lithium Ion Batteries 1
Maryland D
Chair(s): Feng Lin and Thomas Barrera

A02: Battery Characterization: Symposium in Honor of Frank McLarnon


Symposium in Honor of Frank McLarnon: Battery Characterization IV
National Harbor 1
Chair(s): Yasuhiro Fukunaka and Venkat Srinivasan

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-22 Catalyst Layers 2
National Harbor 2
Chair(s): Atsushi Ohma and Rod L. Borup

I01F: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Polymer-Electrolyte Electrolysis


F-22 Classic PEM Electrolysis
National Harbor 15
Chair(s): Shaun M Alia and Kateryna Artyushkova

14:00-18:20

A04: Li-ion Batteries


Interface II
Maryland C
Chair(s): Andreas Hintennach and Xing Li

14:00-18:40

C01: Corrosion General Session


Application, Monitoring and Models in Corrosion
Camellia 2
Chair(s): Sannakaisa Virtanen and John R. Scully

14:20-18:00

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Basic Research
National Harbor 7
Chair(s): Mogens Bjerg Mogensen and Jason D. Nicholas

14:40-15:20

Award Presentations

14:40-17:20

L03: Physical and Analytical Electrochemistry of Ionic Liquids 6


Theory and Properties
Chesapeake G
Chair(s): Vito Di Noto and Luke M. Haverhals

15:10-15:50

Award Presentations

15:10-17:30

A06: Advanced Manufacturing Methods for Energy Storage Devices


Advanced Electrode Structuring Methods
Chesapeake F
Chair(s): David L Wood III, Gregory Krumdick and S. R. Narayan

15:30-16:30

Professional Development

15:40-17:40

G03: Semiconductor Process Integration 10


Novel Process-Growth 2
Chesapeake C
Chair(s): Kenji Shiojima and Junichi Murota

15:45-16:55

H03: Gallium Nitride and Silicon Carbide Power Technologies 7


GaN & SiC Characterization II
Chesapeake B
Chair(s): Aris Christou and Joan J. Carvajal

16:20-18:15

C03: State-of-the-Art Surface Analytical Techniques in Corrosion 3: In Honor of Hugh Isaacs


Spectroscopy and Characterization 3
Camellia 3
Chair(s): Donald Roeper and Paul M. Natishan

16:20-18:20

L06: Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide


Fundamental Aspects of Electrochemical Conversion of Carbon Dioxide 11
National Harbor 8
Chair(s): Pawel J Kulesza, David E Cliffel and Renata Solarska

16:30-17:50

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Photoelectrochemical Cells for Solar Water Splitting
National Harbor 6
Chair(s): Bunsho Ohtani and Heli Wang

16:40-18:30

H02: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 10

16:45-17:45

Professional Development

17:30-18:30

Special Events


Hugh Isaacs Memorial Event
National Harbor 12/13

18:00-20:00

Poster Sessions


General Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

Exhibit Hall

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


A01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Marina Yakovleva

A04: Li-ion Batteries


A04 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Neeraj Sharma and Yi-Chun Lu

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


A05 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): John T. Vaughey and Kyle Christopher Smith

A06: Advanced Manufacturing Methods for Energy Storage Devices


A06 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

C02: Light Alloys 5


C02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Rudolph Buchheit

D02: Photovoltaics for the 21st Century 13


D02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Thad Druffel

G04: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 3


G04 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

G05: Oxide Memristors


G05 Poster Sesssion
Prince George's Exhibit Hall D/E

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


I02 Poster Session 2
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Jinli Qiao

L01: Physical and Analytical Electrochemistry General Session


L01 Poster Sesssion
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Alice H Suroviec

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


L02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Heli Wang and Nianqiang (Nick) Wu

L03: Physical and Analytical Electrochemistry of Ionic Liquids 6


L03 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Paul C. Trulove

L05: Bioelectroanalysis


L05 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

L08: Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems


L08 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

L09: Multi-electron Redox Systems for Next Generation Batteries


L09 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

M01: Sensors, Actuators and Microsystems General Session


M01 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

Z02: Nanotechnology General Session


Z02 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E
Chair(s): Oana Leonte and Zhi David Chen

Z04: The Brain and Electrochemistry


Z04 Poster Session
Prince George's Exhibit Hall D/E

18:15-18:30

Poster Sessions


Student Poster Award Presentation
Prince George's Exhibit Hall D/E

19:00-19:45

Special Events

Thursday, 5 October 2017

07:00-12:00

Registration Hours


Meeting Registration is open
Convention Center Prefunction

08:00-09:00

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Solar Water Splitting I
National Harbor 6
Chair(s): Renata Solarska and Scott Kevin Cushing

08:00-11:40

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Lithium Ion Batteries 2
Maryland D
Chair(s): Daniel P Abraham and Susan A Odom

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


SOFC Materials
National Harbor 7
Chair(s): Mohammed Hussain Abdul Jabbar, Yi-Lin Huang and Sunghwan Lee

08:00-11:50

A02: Battery Characterization: Symposium in Honor of Frank McLarnon


Symposium in Honor of Frank McLarnon: Battery Characterization V
National Harbor 1
Chair(s): Ying Shirley Meng and Hubert A. Gasteiger

08:00-12:00

Committee and Board Meetings

A03: Battery Student Slam 2


Student Slam A
National Harbor 8
Chair(s): Brett L Lucht, Christopher Johnson, John Muldoon, Vito Di Noto and Koji Suto

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Lithium Metal / Solid Electrolytes
Maryland A
Chair(s): Judith Alvarado and Markus Ganser

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-31 Modeling 2
National Harbor 3
Chair(s): Adam Z. Weber and Sirivatch Shimpalee

08:00-12:20

I01C: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Cation-Exchange Membrane Performance and Durability


C-31 Membrane Modeling and Properties
National Harbor 14
Chair(s): Adam Z. Weber and Stephen Paddison

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-31 Carbon-based Supports
National Harbor 2
Chair(s): Akari Hayashi and Vito Di Noto

Z04: The Brain and Electrochemistry


Honoring Christian Amatore: Neurons and Electrochemistry I
National Harbor 11
Chair(s): Mekki Bayachou, Janine Mauzeroll and James D. Burgess

08:10-11:40

I01F: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Polymer-Electrolyte Electrolysis


F-31 Alkaline/non-precious Electrolysis
National Harbor 15
Chair(s): Katherine E Ayers and Hui Xu

08:10-12:00

C01: Corrosion General Session


Ferrous Alloys: Corrosion and Protection
Camellia 2
Chair(s): Masayuki Itagaki and Dev Chidambaram

08:10-12:30

A04: Li-ion Batteries


Anode I
Maryland C
Chair(s): Liangbing Hu and Shyue Ping Ong

08:20-12:00

L08: Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems


Advanced Techniques for In Situ Electrochemical Systems III
Chesapeake I
Chair(s): Sanjeev Mukerjee and Kateryna Artyushkova

08:25-13:00

E05: Mechanics and Metallurgy of Electrodeposited Thin Films


Thin Film Structure and Morphology Control
Chesapeake G
Chair(s): Stanko Brankovic, Luca Magagnin and Timothy D Hall

08:30-12:50

D01: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 15: In Memory of Samares Kar


New Materials and Devices
Chesapeake D
Chair(s): Susanne Stemmer and Stefan De Gendt

09:00-10:00

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Carbon Dioxide Reduction
National Harbor 6
Chair(s): Renata Solarska and Scott Kevin Cushing

09:00-12:00

Professional Development


Career Expo
Prince George's Exhibit Hall D/E

Exhibit Hall

09:30-10:00

Exhibit Hall


Technical Session Coffee Break
Prince George's Exhibit Hall D/E

Coffee Breaks


Technical Session Coffee Break
Prince George's Exhibit Hall D/E

Coffee Breaks

10:00-12:00

L02: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells and Solar Fuels 8


Solar Water Splitting II
National Harbor 6
Chair(s): Renata Solarska and Scott Kevin Cushing

13:30-15:50

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Flow Batteries
Maryland A
Chair(s): John Leonard Barton and Susan A Odom

13:40-16:20

I02: Ionic and Mixed Conducting Ceramics 11 (IMCC 11)


Proton Conductors
National Harbor 7
Chair(s): Sunghwan Lee and Wei Wu

14:00-14:40

Award Presentations

A04: Li-ion Batteries


Battery Division Technology Award Address
Maryland C
Chair(s): Susan A Odom and Jie Xiao

14:00-16:00

C01: Corrosion General Session


Non-Ferrous Metals: Corrosion and Protection
Camellia 2
Chair(s): Eiji Tada and Jamie Noel

14:00-17:00

Z04: The Brain and Electrochemistry


Honoring Christian Amatore: Neurons and Electrochemistry II
National Harbor 11
Chair(s): Janine Mauzeroll, Mekki Bayachou and James D. Burgess

14:00-17:20

A03: Battery Student Slam 2


Student Slam B
National Harbor 8
Chair(s): Koji Suto, John Muldoon and Vito Di Noto

14:00-17:40

A01: Battery and Energy Technology Joint General Session


Li Ion and Li Metal Batteries 3
Maryland D
Chair(s): Venkat Srinivasan and Matthieu Dubarry

I01A: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Diagnostics/Characterization Methods, MEA Design/Model


A-32 Imaging
National Harbor 3
Chair(s): Daniel S Hussey

14:00-18:00

I01C: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Cation-Exchange Membrane Performance and Durability


C-32 Membrane Degradation and Durability
National Harbor 14
Chair(s): Ahmet Kusoglu and Peter N. Pintauro

I01D: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Catalyst Activity/Durability for Hydrogen(-Reformate) Acidic Fuel Cells


D-32 Oxide Supports & Anode Catalysts
National Harbor 2
Chair(s): Bing Joe Hwang and Hiroshi Yano

I01F: Polymer Electrolyte Fuel Cells 17 (PEFC 17) - Polymer-Electrolyte Electrolysis


F-32 Novel Electrolysis Cells/Reactions
National Harbor 15
Chair(s): Marc Secanell and Roswitha Zeis

14:30-17:20

E05: Mechanics and Metallurgy of Electrodeposited Thin Films


Thin Film Mechanics
Chesapeake G
Chair(s): Adriana Ispas, Gery R. Stafford and Giovanni Zangari

14:40-18:00

A04: Li-ion Batteries


Anode II and SSE
Maryland C
Chair(s): Ying Shirley Meng and Susan A Odom

15:50-18:10

A05: Battery Materials: Beyond Li-Ion


Zinc-Based Systems
Maryland A
Chair(s): Joseph F. Parker and Sakthivel Mariappan