228th ECS Meeting (October 11-15, 2015)

Sunday, October 11, 2015

07:00-19:00

Registration Hours

08:20-12:00

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D0-1 Non-PGM Cathode Catalysts 1
Regency A
Chair(s): Ken-ichro Ota and Nicolas Alonso-Vante Sr.

09:00-16:30

Short Courses


Short Course #1: Basic Impedance Spectroscopy
Curtis A
Chair(s): Mark E. Orazem

Short Courses

Short Courses


Short Course #4: Grid Scale Energy Storage
Borein A
Chair(s): Jeremy P. Meyers

Short Courses


Short Course #5: Polymer Electrolyte Fuel Cells
Borein B
Chair(s): Hubert A. Gasteiger and Thomas J. Schmidt

09:30-16:20

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Metal Anode Systems
Phoenix East
Chair(s): Daniel A Steingart and Yangchuan Xing

09:30-16:40

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Sodium Ion Batteries
Phoenix West
Chair(s): Daniel A Steingart and Yangchuan Xing

13:55-15:40

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Keynote Speeches on Solar Energy Conversion
Regency C
Chair(s): Heli Wang and Nianqiang (Nick) Wu

14:00-16:00

Professional Development Workshops

14:00-18:00

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A0-2 Modeling
Regency D
Chair(s): Marc Secanell and Jeffrey S Allen

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D0-2 Non-PGM Cathode Catalysts 2 and New Anode Catalysts
Regency A
Chair(s): Plamen Atanassov and Piotr Zelenay

15:40-17:10

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Solar Fuel Generation by Materials Beyond Oxides-I: Invited Talks
Regency C
Chair(s): Ranjit T Koodali and Nicolas Gaillard

16:30-17:30

Committee and Board Meetings

16:30-18:00

Division and Section Meetings

17:00-18:30

Committee and Board Meetings

17:00-20:00

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

17:30-19:30

Special Events

17:30-20:30

Division and Section Meetings

18:00-19:00

Division and Section Meetings

18:00-21:00

Division and Section Meetings

20:00-22:00

Division and Section Meetings

Monday, October 12, 2015

07:00-08:00

Special Events

07:00-09:00

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

07:00-19:00

Registration Hours

08:00-08:45

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)


Electrochemical Energy Summit Plenary
101 A+B+C
Chair(s): Daniel Scherson

08:00-10:00

Professional Development Workshops

08:00-20:00

Special Events

08:45-09:55

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)


Electrochemical Energy Summit Session 1 - JCESR Talks
101 A+B+C
Chair(s): Daniel Scherson

09:00-09:50

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Electrodeposition and Pore Filling I
102-B
Chair(s): Rabah Boukherroub and David J Lockwood

09:00-10:20

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


Device Application, Manufacturing
Borein A
Chair(s): Fred Roozeboom

09:00-11:40

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Solid State Batteries
102-C
Chair(s): Vito Di Noto, Daniel A Steingart, Yangchuan Xing and Malachi Noked

09:00-12:00

F01: Electrochemical Engineering General Session


Industrial Opportunities and Challenges in Electrochemical Engineering
Remington A
Chair(s): Mark E. Orazem, Douglas P. Riemer and Gerardine G Botte

I03: High Temperature Experimental Techniques and Measurements 2


Electrochemistry
Remington B
Chair(s): Xiao-Dong Zhou and Gregory S Jackson

09:00-12:20

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8

L01: Physical and Analytical Electrochemistry, Electrocatalysis, and Photoelectrochemistry General Session

09:00-12:30

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


High Mobility Channel
105-B
Chair(s): Paul C. McIntyre and Shinichi Takagi

09:00-12:40

A09: Recent Advances in Supercapacitors


Pseudocapacitors I
103-A
Chair(s): Vibha Kalra and O. M Leonte

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


Semiconductor Growth & Processing
Curtis A
Chair(s): Fan Ren

09:00-12:50

H02: Solid-State Electronics and Photonics in Biology and Medicine 2


FET-based and Magnetic Biosensors
Ellis West
Chair(s): Zong-Hong Lin

09:00-16:00

M03: Sensors for Agriculture


Sensors for Agriculture - Oral Session
Phoenix East
Chair(s): Bryan A Chin

09:10-12:00

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


PEFC-15 Plenary Session I
211-A+B
Chair(s): Hiroyuki Uchida and Hubert A. Gasteiger

09:20-12:00

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Elevated Temperature Systems
106-A
Chair(s): Scott W Donne and Vincent Sprenkle

09:40-10:30

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Welcome and Keynote
104-A
Chair(s): Jerzy Ruzyllo and Richard E Novak

09:50-12:30

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 1
105-C
Chair(s): Song Jin and Yu-Lun Chueh

09:55-15:40

I02: Harnessing Multi-Step Electrochemical Reactions for Energy Conversion and Storage

10:00-10:10

G04: ULSI Process Integration 9


Welcome
103-B
Chair(s): Cor Claeys

10:00-12:00

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Electrodeposition and Pore Filling II
102-B
Chair(s): M. J. Sailor and Tetsuo Sakka

10:00-16:00

J01: Physics and Chemistry of Luminescent Materials


New Phosphor Materials
Phoenix West
Chair(s): Anant A Setlur and John Collins

10:05-11:25

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)


Electrochemical Energy Summit Session 2 - JCAP Talks
101 A+B+C
Chair(s): Krishnan Rajeshwar

10:10-12:10

G04: ULSI Process Integration 9


3D Integration & Flexible Electronics
103-B
Chair(s): Cor Claeys and Junichi Murota

10:30-12:00

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Water and Chemicals
104-A
Chair(s): Srini Raghavan and Richard E Novak

10:30-12:10

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Power Electronics Systems
Ellis East
Chair(s): N. Ohtani and Balaji Raghothamachar

10:40-12:00

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


Via and Trench Filling - Damascene Process and PCB
Borein A
Chair(s): Kazuo Kondo and Masanori Hayase

11:35-13:00

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

12:00-16:00

Professional Development Workshops

12:15-14:15

Division and Section Meetings

12:50-14:45

H02: Solid-State Electronics and Photonics in Biology and Medicine 2

13:00-15:00

Committee and Board Meetings

13:00-16:00

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Multiphase Energy Storage Systems
102-C
Chair(s): Vito Di Noto, Daniel A Steingart and Yangchuan Xing

13:30-14:40

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Metallic Contamination
104-A
Chair(s): Jin-Goo Park and Koichiro Saga

13:40-16:00

G04: ULSI Process Integration 9


Photonics & High Frequency Devices
103-B
Chair(s): Junichi Murota and Frank Schwierz

13:40-16:50

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


PEFC-15 Plenary Session II
211-A+B
Chair(s): Deborah Jacqueline Jones and Karen Swider-Lyons

13:50-16:00

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Cathode I
105-A
Chair(s): Shirley Ying Meng and Maximilian Fichtner

14:00-14:50

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8


Olin Palladium Award Address
102-A
Chair(s): Gerald Frankel and Daniel Scherson

14:00-15:00

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Nano Technology
105-B
Chair(s): Stacia Keller

14:00-15:30

Committee and Board Meetings

14:00-16:00

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: Electrolytes, Additives & Binders
106-A
Chair(s): Gao Liu and Shinichi Komaba

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


Cathode Interfaces
101-A
Chair(s): Brett L Lucht and Doron Aurbach

A09: Recent Advances in Supercapacitors


Pseudocapacitors II
103-A
Chair(s): O. M Leonte and A. Manivannan

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Semiconductor Dissolution
102-B
Chair(s): Klemens Rumpf and James L. Gole

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


TSV Filling - Optimal Filling and Evaluation
Borein A
Chair(s): Harold Philipsen and Kazuo Kondo

F01: Electrochemical Engineering General Session


Electrochemical Engineering General Session
Remington A
Chair(s): Elizabeth J Biddinger and John A Staser

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Materials Characterization 1
Ellis East
Chair(s): Srabanti Chowdhury and N. Ohtani

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Two Dimensional Materials 1
105-C
Chair(s): Colm O'Dwyer and Fumitaro Ishikawa

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


Compound Semiconductor Characterization
Curtis A
Chair(s): Travis J Anderson

I03: High Temperature Experimental Techniques and Measurements 2


Corrosion
Remington B
Chair(s): Gregory S Jackson

L01: Physical and Analytical Electrochemistry, Electrocatalysis, and Photoelectrochemistry General Session

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Solar Fuel Generation by Materials Beyond Oxides-II: Invited Talks
104-B
Chair(s): Heli Wang and Nianqiang (Nick) Wu

14:00-16:15

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


Computational Materials Design and Mechanisms Understanding I
101-B
Chair(s): Anton Van der Ven and Shyue Ping Ong

14:10-14:50

Award Presentations

14:40-16:00

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Particle Removal
104-A
Chair(s): Koichiro Saga and Jin-Goo Park

14:45-16:00

H02: Solid-State Electronics and Photonics in Biology and Medicine 2


Nano Materials and Interficial Effects in Biology
Ellis West
Chair(s): Yu-Lin Wang

15:00-16:00

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Gate Metal
105-B
Chair(s): Marco Fanciulli

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

15:00-17:00

Committee and Board Meetings

Committee and Board Meetings

15:30-17:00

Committee and Board Meetings

17:00-18:00

Plenary Session and ECS Lecture


Plenary Address
Regency Ballroom

18:00-19:00

Division and Section Meetings

18:00-19:30

Division and Section Meetings

18:30-20:30

Special Events


ECS Student Mixer
The Atrium (invitation only)

19:00-21:00

Division and Section Meetings

Division and Section Meetings

Tuesday, October 13, 2015

07:00-09:00

Committee and Board Meetings

07:00-09:30

Committee and Board Meetings

07:00-17:30

Registration Hours

07:30-09:30

Committee and Board Meetings

08:00-09:00

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Dielectrics
105-B
Chair(s): Samares Kar and Dolf Landheer

08:00-09:20

L01: Physical and Analytical Electrochemistry, Electrocatalysis, and Photoelectrochemistry General Session

08:00-09:40

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Magnetic and Optical Properties
102-B
Chair(s): Jeffery L Coffer and Kurt W Kolasinski

08:00-10:00

G04: ULSI Process Integration 9


Ge and III-V Technologies 1
103-B
Chair(s): Hiroshi Iwai and Osamu Nakatsuka

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Energy Harvesting and Storage 1
105-C
Chair(s): Johnny C Ho and Tao Wu

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


B1-1 Bipolar Plates
212-B
Chair(s): Benjamin D. Gould

08:00-10:10

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

08:00-10:20

E02: Fundamentals of Electrochemical Growth and Surface Limited Deposition


Plenary Session
Russell A
Chair(s): Stanko Brankovic and John Lewellen Stickney

08:00-12:00

Professional Development Workshops

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: Cathodes
106-B
Chair(s): Jun Lu and Stephen J Harris

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Electrocatalysis
106-A
Chair(s): S. R. Narayanan and A. Manivannan

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


Meso-scale Modeling and Systems Design I
101-B
Chair(s): R. Edwin García and Donald J Siegel

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Cathode II
105-A
Chair(s): Jagjit Nanda and Hikari Sakaebe

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8


Al and Al Alloys
102-A
Chair(s): Gerald Frankel and Kurt Hebert

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


C1-1 PFSA Ionomer Properties and High Temperature Membranes
212-C
Chair(s): Deborah Jacqueline Jones and Yu Seung Kim

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D1-1 Activity and Durability of Pt-Based Cathode Catalysts 1
211-A
Chair(s): Shyam S Kocha and Peter Strasser

J01: Physics and Chemistry of Luminescent Materials


Phosphor Synthesis and Processing
Phoenix West
Chair(s): Madis Raukas and Rong-Jun Xie

08:00-12:20

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


Anode Interfaces I
101-A
Chair(s): Brett L Lucht, Emanuel Peled and Arthur v. Cresce

A09: Recent Advances in Supercapacitors


Supercapacitors - General
103-A
Chair(s): Robert Kostecki and Vibha Kalra

L04: Electrode Processes 10


Electrode Processes 10
213-B
Chair(s): Andrew Campion Hillier

08:00-16:50

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Oxygen and Air Cathodes
102-C
Chair(s): Vito Di Noto, Daniel A Steingart, Yangchuan Xing, Jeffrey Vincent Ortega, Yiying Wu and Xiao-Zi Yuan

08:00-20:00

Special Events

08:10-12:40

G03: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 2


Thermoelectric Materials and Devices I
Remington C
Chair(s): Kafil M. Razeeb and Colm O'Dwyer

08:15-10:00

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Integrated Approaches for Solar Fuel Generation
104-B
Chair(s): Gregory S Jackson and Nicolas Gaillard

08:15-10:15

Committee and Board Meetings

08:15-12:20

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


Gas Sensors for Monitoring Vehicle Emission and Other Applications
106-C
Chair(s): Rangachary Mukundan and Gary W Hunter

08:20-10:00

I04: Ionic Conducting Oxide Thin Films


Fundamentals Studies 1
Remington B
Chair(s): Enrico Traversa and Jennifer L. M. Rupp

08:20-12:00

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


E1-1 Alkaline Membranes
212-A
Chair(s): Chulsung Bae and Patric Jannasch

08:25-12:30

F03: Membrane-based Electrochemical Separations


Separations/Synthesis
213-A
Chair(s): Hui Xu and John A Staser

08:30-10:00

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


Perovskite
Ellis West
Chair(s): Hiroki Hamada and Meng Tao

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Energy Applications I
Phoenix East
Chair(s): Jeffrey W Elam and Fred Roozeboom

08:30-10:40

A04: Battery Safety


Battery Materials Safety
Remington A
Chair(s): D. H. Doughty

09:00-10:00

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Power Switching Devices 1
Ellis East
Chair(s): Robert J. Kaplar and N. Ohtani

09:00-10:20

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


Cu Electrodeposition - from Fundamentals to Applications I
Borein A
Chair(s): Masanori Hayase and Harold Philipsen

09:00-11:00

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Wafer Drying-Related Issues
104-A
Chair(s): Steven Verhaverbeke and Paul W Mertens

09:00-11:40

E03: Novel Design and Electrodeposition Modalities 2


Novel Design and Electrodeposition Modalities I
Russell B
Chair(s): Elizabeth J Podlaha, Qiang Huang and Zhanhu Guo

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A1-1 Catalyst Layer 1
211-B
Chair(s): Shawn Litster

09:00-12:00

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


Optoelectronics
Curtis A
Chair(s): Yu-Lin Wang

09:00-12:20

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Memory
105-B
Chair(s): Kazuhiko Endo and Hongxin Yang

09:00-16:00

Poster Sessions

09:30-11:30

Committee and Board Meetings

09:40-12:20

L01: Physical and Analytical Electrochemistry, Electrocatalysis, and Photoelectrochemistry General Session


Charge Transfer in Biological Systems
Borein B
Chair(s): Alice H Suroviec and Pawel J Kulesza

10:00-12:00

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Optical and Electronic Properties
102-B
Chair(s): Giuseppe Barillaro and Hiroki Habazaki

G04: ULSI Process Integration 9


Ge and III-V Technologies 2
103-B
Chair(s): Hiroshi Iwai and Osamu Nakatsuka

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


B1-2 Advanced Membrane Electrode Assemblies
212-B
Chair(s): Megan B. Sassin

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


New Insights into Solar Energy Conversion-Invited Talks
104-B
Chair(s): Nianqiang (Nick) Wu and A. Manivannan

10:00-12:20

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Energy Applications II
Phoenix East
Chair(s): Jeffrey W Elam and Neil P. Dasgupta

I04: Ionic Conducting Oxide Thin Films


Fundamentals Studies 2
Remington B
Chair(s): Enrico Traversa and Cortney R Kreller

10:00-17:00

L05: Nanoscale Electrochemistry


Nanoscale Electrochemistry
Russell C
Chair(s): Ahmet Kusoglu and Takashi Ito

10:20-12:20

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Wearable, Flexible and Smart Electronics
105-C
Chair(s): Sang-Woo Kim

10:20-15:00

E02: Fundamentals of Electrochemical Growth and Surface Limited Deposition


Deposition via SLRR and ECALD
Russell A
Chair(s): Miomir B Vukmirovic, Nikolay Dimitrov and Wu Dongjun

10:30-11:50

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


Crosscutting
Ellis West
Chair(s): Meng Tao and Hiroki Hamada

10:30-12:20

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

10:30-12:30

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Power Semiconductor Switch Reliability 1
Ellis East
Chair(s): Kenneth A. Jones and Travis J Anderson

10:40-12:00

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


Cu Electrodeposition - from Fundamentals to Applications II
Borein A
Chair(s): Wei-Ping Dow and S. Mathad

10:40-12:10

A04: Battery Safety


Advanced Diagnostics and Characterization
Remington A
Chair(s): Christopher J Orendorff

11:00-15:40

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Wet Etching and Related Topics
104-A
Chair(s): Kurt Wostyn and Steven Verhaverbeke

12:15-14:00

Ticketed Events

Ticketed Events

Ticketed Events

Ticketed Events

12:45-13:45

Special Events

13:00-16:00

Exhibit Hall


Technical Exhibit
West Hall 1

13:30-14:30

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Materials Synthesis
Ellis East
Chair(s): Balaji Raghothamachar

13:30-15:30

Committee and Board Meetings

13:30-16:00

G04: ULSI Process Integration 9


Gate Stack and Characterization
103-B
Chair(s): Eddy Simoen and Meng Tao

13:30-17:00

A08: Materials and Cell Designs for Flexible Energy Storage and Conversion Devices


Paper and Thin Film Based Flexible Batteries
213-B
Chair(s): Mark A Allen and Jean St-Pierre

13:40-15:40

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Interfaces, Traps, and Reliability
105-B
Chair(s): Eddy Simoen and K. Kita

13:55-18:10

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


Biosensors for Health Care and Food Safety Applications
106-C
Chair(s): Nianqiang (Nick) Wu and Leyla Soleymani

14:00-14:30

Award Presentations

14:00-14:40

Award Presentations

14:00-15:00

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8


Corrosion Division Award Lectures
102-A
Chair(s): Rudolph Buchheit and Sannakaisa Virtanen

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


TSV Fabrication - Etching, Dielectric
Borein A
Chair(s): Fred Roozeboom and Yutaka Kaneko

14:00-15:30

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


Silicon I
Ellis West
Chair(s): Thad Druffel and Takurou N Murakami

14:00-15:50

A04: Battery Safety


Abuse Testing, Modeling, and Simulation
Remington A
Chair(s): Gerardine G Botte

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Metal Oxide Photocatalysts-Invited Talks
104-B
Chair(s): Nicolas Gaillard and Eric Lars Miller

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

14:00-16:00

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Biomedical and Sensor Applications
102-B
Chair(s): Jarno Salonen and Kiyoshi Kanamura

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 2
105-C
Chair(s): Hyunhyub Ko and Nae-Eung Lee

14:00-16:40

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: System I
106-B
Chair(s): Dean R Wheeler and Doron Aurbach

E03: Novel Design and Electrodeposition Modalities 2


Novel Design and Electrodeposition Modalities II
Russell B
Chair(s): Elizabeth J Podlaha, Qiang Huang and Zhanhu Guo

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Textile and Related Coatings
Phoenix East
Chair(s): J. W. Elam and Helmut Baumgart

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A1-2 Imaging
211-B
Chair(s): Daniel S Hussey and Jens Eller

14:00-17:00

J01: Physics and Chemistry of Luminescent Materials


Fundamental Chemistry and Physics I
Phoenix West
Chair(s): Anant A Setlur and Mikhail G. Brik

14:00-17:20

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


Meso-scale Modeling and Systems Design II
101-B
Chair(s): Partha P. Mukherjee

I04: Ionic Conducting Oxide Thin Films


Towards MicroSOFCs
Remington B
Chair(s): Cortney R Kreller and Joon Hyung Shim

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


B1-3 Alternative Fuel Fuel-cell Systems
212-B
Chair(s): Piotr Zelenay and Trent M. Molter

L01: Physical and Analytical Electrochemistry, Electrocatalysis, and Photoelectrochemistry General Session

14:00-17:40

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


Nitride Materials & Devices
Curtis A
Chair(s): Jennifer K Hite

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


E1-2 Alkaline Catalysis
212-A
Chair(s): Kaido Tammeveski and Alexey Serov

14:00-18:00

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Fuel Cells
106-A
Chair(s): Trung Van Nguyen and Deryn Chu

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


Anode Interfaces II
101-A
Chair(s): Brett L Lucht, Takeshi Abe and Oleg Borodin

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Cathode III
105-A
Chair(s): Clare P Grey and She-huang Wu

A09: Recent Advances in Supercapacitors


Electric Double Layer Capacitors
103-A
Chair(s): A. Manivannan and Robert Kostecki

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D1-2 Activity and Durability of Pt-Based Cathode Catalysts 2
211-A
Chair(s): Andrew J. Steinbach and Hideo Daimon

14:20-17:40

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


C1-2 Characterization of Fuel Cell Membranes
212-C
Chair(s): Min Soo Kim and Stephen Matthew Lyth

14:30-15:00

Award Presentations

14:30-17:10

G03: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 2


Thermoelectric Materials and Devices II
Remington C
Chair(s): Renkun Chen

15:00-16:00

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8


Non Ferrous Materials
102-A
Chair(s): Shinji Fujimoto

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Materials Characterization 2
Ellis East
Chair(s): N. Ohtani and Travis J Anderson

15:00-17:45

E02: Fundamentals of Electrochemical Growth and Surface Limited Deposition


Underpotential, Overpotential and Electroless Deposition
Russell A
Chair(s): Natasa Vasiljevic and Miomir B Vukmirovic

15:20-16:20

D05: Processing Materials of 3D Interconnects, Damascene and Electronics Packaging 7


TSV Fabrication - Barrier Layer, Seed Layer
Borein A
Chair(s): Yutaka Kaneko and Wei-Ping Dow

15:40-17:30

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


BEOL Cleaning
104-A
Chair(s): Kanwaljit Singh and Kurt Wostyn

15:50-17:20

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Solar Fuel Generation by Materials Beyond Oxides-III: Invited Talks
104-B
Chair(s): Eric Lars Miller and Nicolas Gaillard

16:00-17:00

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


Silicon II
Ellis West
Chair(s): Takurou N Murakami and Thad Druffel

16:00-17:40

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Characterisation
105-B
Chair(s): K. Kita and Samares Kar

16:00-18:00

Committee and Board Meetings

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Fabrication and Characterization
102-B
Chair(s): Sachiko Ono and R. J. Martin-Palma

G04: ULSI Process Integration 9


Semiconductor Processing
103-B
Chair(s): John O Borland and Simon Deleonibus

16:10-18:10

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8


Carbon Steels
102-A
Chair(s): Eiji Tada

16:15-18:15

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Energy Harvesting and Storage 2
105-C
Chair(s): Jr-Hau He and Kuniharu Takei

16:40-17:20

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Characterization
Phoenix East
Chair(s): Stefan De Gendt and Jesse S Jur

16:40-17:30

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Carl Wagner Memorial Award -and- Battery Division Research Award
106-B
Chair(s): Bor Yann Liaw, Doron Aurbach and Robert Kostecki

16:50-17:30

Award Presentations

17:30-18:15

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Heinz Gerischer Award Address
104-B
Chair(s): Enrico Traversa

17:30-18:30

Special Events

17:35-18:15

Award Presentations

18:00-18:15

Edison Theater

18:00-19:00

Ticketed Events

18:00-20:00

Poster Sessions

Exhibit Hall

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


A01 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Won-Sub Yoon and A. Manivannan

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


A02 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Yue Qi

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


A03 Poster Session
West Hall 1

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


A06 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Shirley Ying Meng, Gary Koenig and Won-Sub Yoon

A08: Materials and Cell Designs for Flexible Energy Storage and Conversion Devices


A08 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): James J. Wu

A09: Recent Advances in Supercapacitors


A09 Poster Session
West Hall 1

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


C06 Poster Session
West Hall 1

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


D03 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Meng Tao

E02: Fundamentals of Electrochemical Growth and Surface Limited Deposition


E02 Poster Session
West Hall 1

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


G02 Poster Session
West Hall 1

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


H01 Poster Session
West Hall 1

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


H03 Poster Session
West Hall 1

I03: High Temperature Experimental Techniques and Measurements 2


I03 Poster Session
West Hall 1

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


I05 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Thomas J. Schmidt and James M Fenton

J01: Physics and Chemistry of Luminescent Materials


J01 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Anant A Setlur and Madis Raukas

L05: Nanoscale Electrochemistry


L05 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Ahmet Kusoglu and Takashi Ito

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


M01 Poster Session
West Hall 1

M03: Sensors for Agriculture


M03 Poster Session
West Hall 1

Z01: General Student Poster Session


Z01 Poster Session
West Hall 1

Z05: Late Poster Session

18:15-18:30

Edison Theater

18:30-19:30

Special Events

Edison Theater

19:15-19:20

Special Events

Edison Theater

19:45-20:00

Edison Theater

Wednesday, October 14, 2015

07:00-10:00

Committee and Board Meetings

07:55-17:00

A07: Intermetallic Anodes


Intermetallic Anodes
Russell B
Chair(s): Kristina Edstrom, Donghai Wang and Vito Di Noto

08:00-08:40

Award Presentations

08:00-09:40

D02: Nonvolatile Memories


ReRAM-1
Curtis B
Chair(s): Hisashi Shima and Shoso Shingubara

08:00-09:50

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Selforganized Nanostructures I
102-B
Chair(s): François Ozanam and Shinji Yae

08:00-10:00

G04: ULSI Process Integration 9


Graphene and 2D Devices
103-B
Chair(s): Simon Deleonibus

J01: Physics and Chemistry of Luminescent Materials


Fundamental Chemistry and Physics II
Phoenix West
Chair(s): John Collins and Madis Raukas

08:00-10:10

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)

08:00-10:20

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Two Dimensional Materials 2
105-C
Chair(s): Qiliang Li and Liwei Chen

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


Radiation Effects
Curtis A
Chair(s): Erica Douglas

08:00-12:00

Professional Development Workshops

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: Systems II
106-B
Chair(s): Daniel A Steingart and Bor Yann Liaw

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Flow Batteries I
106-A
Chair(s): Matthew M. Mench and Wei Wang

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


Modeing of Electrochemisty and Interfaces I
101-B
Chair(s): Gyeong S Hwang and Haegyeom Kim

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Cathode IV
105-A
Chair(s): John T. Vaughey and Chunsheng Wang

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D2-1 Cathode Catalyst Layers 1: Design and Analysis
211-A
Chair(s): Stève Baranton and Hiroyuki Uchida

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


E2-1 Direct Fuel Cells
212-A
Chair(s): Carsten Cremers

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


F2-1 Electrocatalysis in Electrolysis Applications
213-A
Chair(s): Hui Xu and Bryan S Pivovar

08:00-12:20

L07: Physical and Analytical Electrochemistry in Ionic Liquids 4


Physical and Analytical Electrochemistry in Ionic Liquids
Borein A
Chair(s): Paul C Trulove and Robert A Mantz

08:00-12:40

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Magnesium and Mg-Ion Batteries
102-C
Chair(s): Daniel A Steingart, Yangchuan Xing, Neha Chawla and Guosheng Li

C02: Coating and Surface Modification for Corrosion Protection


Morning Session
102-A
Chair(s): Hamilton Neil McMurray and Kevin Ogle

08:00-16:00

Registration Hours

08:00-20:00

Special Events

08:05-09:50

L03: Electroactive and Redox Active Polymers


Keynote Session
Russell C
Chair(s): Junhua Jiang and Joaquín Rodríguez-López

08:10-10:00

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


New Paradigms in Sensor Technology
106-C
Chair(s): Sushanta Mitra and Alex L Simonian

08:10-12:00

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Carbon Doxide Conversion-Invited Talks
104-B
Chair(s): Deryn Chu and Heli Wang

08:10-12:40

G03: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 2


Thermoelectrics and Thermal Transport I
Remington C
Chair(s): Colm O'Dwyer and Robert Wang

08:20-10:00

I04: Ionic Conducting Oxide Thin Films


Fundamental Studies 3
Remington B
Chair(s): Enrico Traversa and Turgut M Gur

08:20-12:00

B01: Carbon Nanostructures: Fullerenes to Graphene


Morning Session
Borein B
Chair(s): R. Bruce Weisman and Steven Stevenson

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


C2-1 Fuel Cell Membrane Development
212-C
Chair(s): Andrew M Herring and Benny D. Freeman

08:30-10:00

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


DSS & Organic I
Ellis West
Chair(s): Jea-Gun Park and Seigo Ito

08:30-12:10

A08: Materials and Cell Designs for Flexible Energy Storage and Conversion Devices


Micro Batteries and Conductive Polymers
213-B
Chair(s): Guihua Yu and Mark A Allen

08:40-12:00

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


Ge, SiGe, GeSn Channel
105-B
Chair(s): Akira Toriumi and Takayoshi Shimura

09:00-10:00

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


New Materials and Processes I
Phoenix East
Chair(s): Stefan De Gendt and Paul Raymond Chalker

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Power Switching Devices 2
Ellis East
Chair(s): Balaji Raghothamachar and Ron Green

09:00-11:40

A04: Battery Safety


Failure Mechanisms and Design
Remington A
Chair(s): D. H. Doughty

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A2-1 Catalyst Layer 2
211-B
Chair(s): Takahiro Suzuki and Kentaro Watanabe

09:00-12:20

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


Electrolytes and Additives
101-A
Chair(s): Brett L Lucht and Kang Xu

09:00-12:30

G02: Semiconductor Cleaning Science and Technology 14 (SCST 14)


Non-Silicon Materials: Etching, Cleaning, and Conditioning
104-A
Chair(s): Paul W Mertens and Anthony J. Muscat

09:00-14:00

Exhibit Hall


Technical Exhibit
West Hall 1

C03: Contemporary Aspects of Corrosion and Protection of Magnesium and Its Alloys


Corrosion Mechanisms
Russell A
Chair(s): Sannakaisa Virtanen

09:30-10:00

Exhibit Hall

09:50-11:50

L03: Electroactive and Redox Active Polymers


Energy Session 1
Russell C
Chair(s): Luke M. Haverhals and Junhua Jiang

09:50-12:00

E04: Semiconductors, Metal Oxides, and Composites: Metallization and Electrodeposition of Thin Films and Nanostructures 3


Compound Semiconductors
103-A
Chair(s): Gerko Oskam, Philippe M Vereecken and Jan Fransaer

10:00-11:40

G04: ULSI Process Integration 9


MEMS Applications
103-B
Chair(s): Shinichi Takagi

10:00-12:00

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Corrosion and Metal Alloys
102-B
Chair(s): Kazuhiro Fukami and Gael Gautier

D02: Nonvolatile Memories


ReRAM-2
Curtis B
Chair(s): Blanka Magyari-Kope and Gennadi Bersuker

I04: Ionic Conducting Oxide Thin Films


General Session
Remington B
Chair(s): Cortney R Kreller and Shriram Ramanathan

10:00-12:20

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


New Materials and Processes II
Phoenix East
Chair(s): O. van der Straten and Stefan De Gendt

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


B2-1 Hydrogen Fuel Cell Systems
212-B
Chair(s): Karen Swider-Lyons

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


Optical Biosensors
106-C
Chair(s): Jun Li and Liju Yang

10:00-15:00

J01: Physics and Chemistry of Luminescent Materials


Applications of Luminescent Materials
Phoenix West
Chair(s): Kailash C. Mishra and Anant A Setlur

10:20-11:40

H03: State-of-the-Art Program on Compound Semiconductors 58 (SOTAPOCS 58)


Group IV Materials and Devices
Curtis A
Chair(s): Colm O'Dwyer

10:30-12:10

D03: Photovoltaics for the 21st Century 11


DSS & Organic II
Ellis West
Chair(s): Seigo Ito and Jea-Gun Park

10:30-12:15

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 3
105-C
Chair(s): Chuan Wang and Edward T. Yu

10:30-12:20

Z04: Electrochemical Energy Summit (E2S)


Electrochemical Energy Summit Session 8 - EFRC Talks
101-C
Chair(s): M. Stanley Whittingham

10:30-12:30

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Power Semiconductor Switch Reliability 2
Ellis East
Chair(s): Kenneth A. Jones and Robert J. Kaplar

12:15-14:00

Ticketed Events

13:30-16:00

G04: ULSI Process Integration 9


Memory Technologies
103-B
Chair(s): Anthony O'Neill and Hiroshi Iwai

13:30-17:10

A08: Materials and Cell Designs for Flexible Energy Storage and Conversion Devices


Flexible Energy Storage: General
213-B
Chair(s): James J. Wu and Guihua Yu

13:30-17:20

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


2D Channel
105-B
Chair(s): Mark C. Hersam and Tetsuroh Shirasawa

13:40-18:00

B01: Carbon Nanostructures: Fullerenes to Graphene


Afternoon Session
Borein B
Chair(s): R. Bruce Weisman

14:00-14:40

Award Presentations

14:00-15:40

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Metal Deposition and Applications I
Phoenix East
Chair(s): O. van der Straten and Sean Thomas Barry

G05: GaN & SiC Power Technologies 5


Power Switching Devices 3
Ellis East
Chair(s): Srabanti Chowdhury and Balaji Raghothamachar

14:00-15:45

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Energy Harvesting and Storage 3
105-C
Chair(s): Lain-Jong Li and Hyunhyub Ko

14:00-15:50

L03: Electroactive and Redox Active Polymers


Energy Session 2
Russell C
Chair(s): Andrew M Herring

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Photoelectrochemical Cells for Water Splitting-Invited Talks
104-B
Chair(s): Jae Joon Lee and Heli Wang

14:00-16:00

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: Anodes
106-B
Chair(s): Bor Yann Liaw and M. Stanley Whittingham

C06: Pits & Pores 6: Nanomaterials - In Memory of Yukio H. Ogata


Selforganized Nanostructures II
102-B
Chair(s): Petra Granitzer and Nobuyoshi Koshida

D02: Nonvolatile Memories


Emerging Memories
Curtis B
Chair(s): Kiyoteru Kobayashi and Zia Karim

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


Solid-Sate and Electrochemical Biosensors
106-C
Chair(s): Alex L Simonian and Larry A Nagahara

14:00-16:20

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Multivalent Ion Systems
102-C
Chair(s): Benjamin Joseph Hertzberg and Gopalakrishnan Sai Gautam

14:00-17:00

E01: Current Trends in Electrodeposition - An Invited Symposium


Current Trends in Electrodeposition - An Invited Symposium
103-A
Chair(s): Christian Bonhôte and Elizabeth J Podlaha

14:00-17:20

C03: Contemporary Aspects of Corrosion and Protection of Magnesium and Its Alloys


Application Aspects & Corrosion Protection
Russell A
Chair(s): Nick Birbilis

Z02: Nanotechnology General Session


Nanotechnology General Session
Remington B
Chair(s): O. M Leonte and Mahendra Kumar Sunkara

14:00-17:40

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


Modeing of Electrochemisty and Interfaces II
101-B
Chair(s): Perla B Balbuena and Oleg Borodin

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


C2-2 Membrane Ageing and Durability
212-C
Chair(s): Shanna Knights and Rod L Borup

Z03: Impedance Technologies, Diagnostics, and Sensing Applications


Impedance Methods and Applications
Borein A
Chair(s): Petr Vanýsek and Mark E. Orazem

14:00-18:00

Poster Sessions

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Flow Batteries II
106-A
Chair(s): Robert F. Savinell and Donghai Wang

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


Solid Electrolytes
101-A
Chair(s): Yifei Mo, Nitash P. Balsara and Taeho Yoon

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Cathode V and Anode I
105-A
Chair(s): Byoungwoo Kang

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A2-2 Cell Level Characterization
211-B
Chair(s): Roswitha Zeis and Daniel M. Peppin

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D2-2 Cathode Catalyst Layers 2: Activity and Durability
211-A
Chair(s): Rod L Borup and Yu Morimoto

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


F2-2 Electrolyzer Components, Cells and Systems
213-A
Chair(s): Wiebke Lüke and Katherine E Ayers

14:00-18:20

C02: Coating and Surface Modification for Corrosion Protection


Afternoon Session
102-A
Chair(s): Douglas C. Hansen and Michael Rohwerder

14:30-16:30

G03: Thermoelectric and Thermal Interface Materials 2


Thermoelectrics and Thermal Transport II
Remington C
Chair(s): Kafil M. Razeeb and Baratunde Cola

15:00-16:00

Professional Development Workshops

15:40-16:40

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Metal Deposition and Applications II
Phoenix East
Chair(s): O. van der Straten and Soo-Hyun Kim

15:50-17:30

L03: Electroactive and Redox Active Polymers


Fundamental Session
Russell C
Chair(s): Chinbay Q Fan and Heli Wang

15:50-17:50

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


New Structures and Catalysts for Water Splitting
104-B
Chair(s): Pawel J Kulesza, Huyen N Dinh and Renata Solarska

16:00-17:20

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: System III
106-B
Chair(s): Bor Yann Liaw

16:00-17:50

H01: Low-Dimensional Nanoscale Electronic and Photonic Devices 8


Energy Harvesting and Storage 4
105-C
Chair(s): Zhiyong Fan and Meicheng Li

16:00-18:00

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


E2-3 Alkaline Membranes
212-A
Chair(s): Michael Hickner and Yong Gao

16:00-18:30

M01: Sensors, Actuators, and Microsystems General Session


Chemical Sensors for Environmental Monitoring
106-C
Chair(s): Michael T Carter and Raluca Ioana Stefan-van Staden

18:00-18:15

Edison Theater

Poster Sessions

18:00-20:00

Poster Sessions

Exhibit Hall

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


A05 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Brett L Lucht and Robert Kostecki

B01: Carbon Nanostructures: Fullerenes to Graphene


B01 Poster Session
West Hall 1

C01: Corrosion General Poster Session


C01 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Rudolph Buchheit and Sannakaisa Virtanen

D02: Nonvolatile Memories


D02 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Shoso Shingubara

D04: Semiconductors, Dielectrics, and Metals for Nanoelectronics 13


D04 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Samares Kar and Dolf Landheer

E03: Novel Design and Electrodeposition Modalities 2


E03 Poster Session
West Hall 1

E04: Semiconductors, Metal Oxides, and Composites: Metallization and Electrodeposition of Thin Films and Nanostructures 3


E04 Poster Session
West Hall 1

F03: Membrane-based Electrochemical Separations


F03 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Hui Xu

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


G01 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Fred Roozeboom

G04: ULSI Process Integration 9


G04 Poster Session
West Hall 1

H02: Solid-State Electronics and Photonics in Biology and Medicine 2


H02 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Zong-Hong Lin

I02: Harnessing Multi-Step Electrochemical Reactions for Energy Conversion and Storage


I02 Poster Session
West Hall 1

I04: Ionic Conducting Oxide Thin Films


I04 Poster Session
West Hall 1

L01: Physical and Analytical Electrochemistry, Electrocatalysis, and Photoelectrochemistry General Session


L01 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Alice H Suroviec

L03: Electroactive and Redox Active Polymers

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


L06 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): A. Manivannan and Nianqiang (Nick) Wu

L07: Physical and Analytical Electrochemistry in Ionic Liquids 4


L07 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): Paul C Trulove and Robert A Mantz

Z02: Nanotechnology General Session


Z02 Poster Session
West Hall 1
Chair(s): O. M Leonte

Z03: Impedance Technologies, Diagnostics, and Sensing Applications


Z03 Poster Session
West Hall 1

18:30-18:45

Edison Theater


Can a fuel cell car be powered by the sun?
Edison Theater in West Hall 1

18:45-19:00

Edison Theater

19:00-19:15

Edison Theater

19:00-19:45

Ticketed Events

Thursday, October 15, 2015

08:00-09:30

D02: Nonvolatile Memories


MRAM-1
Curtis B
Chair(s): Hitoshi Kubota and Jea-Gun Park

08:00-10:00

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Atomic Layer Etching I
Phoenix East
Chair(s): Fred Roozeboom and Thorsten Lill

08:00-12:00

Registration Hours

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: System IV
106-A
Chair(s): Kevin G. Gallagher and Matthieu Dubarry

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation


Modeing of Electrochemisty and Interfaces III
101-B
Chair(s): Kevin Leung and Yue Qi

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


General Electrolytes and Interfaces
101-A
Chair(s): Massimo Guarnieri and John Camardese

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Anode II
105-A
Chair(s): Donghai Wang and Gary Koenig

C05: Critical Factors in Localized Corrosion 8


Corrosion Numerical Modeling 2
102-A
Chair(s): Robert G. Kelly, Shinji Fujimoto, John Harb and Christopher Taylor

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D3-1 Pt-Based Cathode Catalysts with Durable Supports 1
211-A
Chair(s): Denis Kramer and Kazunari Sasaki

08:00-15:50

A03: Batteries Beyond Lithium-Ion


Lithium Sulfur Batteries
102-C
Chair(s): Daniel A Steingart, Yangchuan Xing and Niya Sa

08:00-20:00

Special Events

09:00-12:00

Exhibit Hall


Technical Exhibit
West Hall 1

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A3-1 Water Management
211-B
Chair(s): Olivier Lottin and Dusan Spernjak

09:00-12:10

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Carbon Dioxide Conversion
104-B
Chair(s): Vaidyanathan Subramanian and Ying Li

09:30-10:00

Exhibit Hall

09:40-11:00

E04: Semiconductors, Metal Oxides, and Composites: Metallization and Electrodeposition of Thin Films and Nanostructures 3


Oxides
103-A
Chair(s): Gerko Oskam

10:00-11:40

D02: Nonvolatile Memories


MRAM-2
Curtis B
Chair(s): Hitoshi Kubota and Jea-Gun Park

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Atomic Layer Etching II
Phoenix East
Chair(s): Craig Huffman and Steven M. George

10:00-12:20

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


E3-1 Direct Fuel Cells
212-A
Chair(s): Antonino S. Aricò and Ernesto Rafael Gonzalez

11:00-12:20

E04: Semiconductors, Metal Oxides, and Composites: Metallization and Electrodeposition of Thin Films and Nanostructures 3


Nanostructured Composites
103-A
Chair(s): Jan Fransaer and Philippe M Vereecken

11:40-12:40

G01: Atomic Layer Deposition Applications 11


Panel Discussion on Atomic Layer Etching
Phoenix East
Chair(s): Craig Huffman

14:00-15:20

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Anode III
105-A
Chair(s): Yue Qi

14:00-16:10

D02: Nonvolatile Memories


ReRAM-3
Curtis B
Chair(s): Blanka Magyari-Kope and Kiyoteru Kobayashi

14:00-16:20

E04: Semiconductors, Metal Oxides, and Composites: Metallization and Electrodeposition of Thin Films and Nanostructures 3


Semiconductor Functionalization
103-A
Chair(s): Jan Fransaer

14:00-16:40

A02: Batteries - Theory, Modeling, and Simulation

L06: Photocatalysts, Photoelectrochemical Cells, and Solar Fuels 6


Photocatalysts & Photoelectrochemical Cells
104-B
Chair(s): Renata Solarska and Huyen N Dinh

14:00-17:20

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


D3-2 Pt-Based Cathode Catalysts with Durable Supports 2
211-A
Chair(s): Karen Swider-Lyons and Makoto Uchida

14:00-18:00

A01: Joint General Session: Batteries and Energy Storage -and- Fuel Cells, Electrolytes, and Energy Conversion


Batteries: System V
106-A
Chair(s): Donghai Wang and Bor Yann Liaw

A05: Electrolytes and Electrochemical Interfaces in Energy Storage Systems


Ionic Liquids
101-A
Chair(s): Shyue Ping Ong, Martin Winter and Daniel Streich

I05: Polymer Electrolyte Fuel Cells 15 (PEFC 15)


A3-2 GDL and MPL
211-B
Chair(s): Ugur Pasaogullari and Tatsumi Kitahara

15:20-18:20

A06: High-Energy Li-Ion Intercalation Materials


Cathode VI
105-A
Chair(s): Candace K. Chan and Won-Sub Yoon

16:20-17:20

E04: Semiconductors, Metal Oxides, and Composites: Metallization and Electrodeposition of Thin Films and Nanostructures 3


Metallization
103-A
Chair(s): Philippe M Vereecken